Podatki

Zerowy VAT na bilety kolejowe? Czy będzie taniej?

Niedawna podwyżka cen biletów PKP Intercity wzbudziła oburzenie społeczne, a także zaskoczyła rząd. Czy istnieją możliwości, by obniżyć koszty przejazdu pociągami?

Podwyżki cen biletów kolejowych

Od 11 stycznia PKP Intercity wprowadziło nowy cennik biletów. Ceny bazowe przewozów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżka cen biletów została uzasadniona przez przewoźnika dużym wzrostem cen energii elektrycznej.

Były prezes PKP Jakub Karnowski skomentował te zmiany słowami:

„To najwyższe podwyżki w historii PKP”.

Obniżka VAT czyli zerowy VAT na bilet

Jako najprostsze rozwiązanie problemu drogich biletów wskazywana jest zerowa stawka podatku VAT za przewóz osób. W naszym kraju zabiegi o obniżenie VAT na bilety kolejowe, na stałe z 8% do 0%, trwają od ponad dwóch lat.

Złożony przez Ministerstwo Finansów w 2020 roku wniosek derogacyjny został odrzucony przez Komisję Europejską z powodów proceduralnych. Od tego czasu polskie Ministerstwo Finansów postanowiło czekać na efekty trwających uzgodnień międzynarodowych w tej sprawie na szczeblu unijnym.

Plany rządu

Rzecznik rządu, Piotr Müller, podczas czwartkowej konferencji prasowej odniósł się do podwyższenia cen biletów kolejowych. Niestety, zgodnie z informacjami, które przekazał, na razie nie ma planów obniżki VAT na bilety. Ponadto dodał

Oczekujemy od PKP podjęcia działań o charakterze organizacyjnym, wprowadzenia odpowiednich planów sprzedażowych, które przełożyłyby się na lepszą ofertę cenową".

Rzecznik przypomniał też, że w 2022 r. rząd przygotował program dofinansowania kolei, po to by, jak powiedział:

„wysokie ceny energii elektrycznej nie wpłynęły jeszcze bardziej negatywnie na dalekobieżny transport kolejowy".

Przykład Finlandii

Z początkiem roku w Finlandii została wprowadzona zerowa stawka podatku VAT za bilety publicznego transportu zbiorowego. Rozwiązanie ma obowiązywać przynajmniej do końca kwietnia, jednak z możliwością późniejszego przedłużenia. Działania fińskiego parlamentu mają na celu zrekompensować obywatelom zwiększone ceny energii elektrycznej oraz koszty życia.

Poprzednio bilety kolejowe były obłożone 10-procentową stawką VAT. Jak informuje portal railpage.com.au, obniżka ma bardzo szeroki zakres. Obejmuje ona nie tylko kolej i autobusy, ale również podróże statkami, samolotami, a nawet usługi taksówkarskie.

 

Popularne artykuły

Wstrząsający przekręt! Uważaj na oszustów podszywających się pod bliskich!

Sok oczyszczający jelita ze złogów i toksyn

Tylko 3 dni na zmianę danych w ZUS! Inaczej stracisz świadczenie!