Prawo

Tylko 3 dni na zmianę danych w ZUS! Inaczej stracisz świadczenie!

Wypłata świadczenia chorobowego w niektórych sytuacjach może zostać cofnięta. Nawet niewielkie niedopatrzenie może być dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powodem do wstrzymania wypłat, a nawet konieczności zwrotu pieniędzy, które już otrzymaliśmy. Mowa na przykład o nieprawidłowym adresie zamieszkania. Poznaj szczegóły. 

Aktualny adres zamieszkania

ZUS zwraca uwagą na fakt, że jednym z częstych problemów wynikających z wypłatą świadczenia chorobowego jest podawanie nieprawidłowego lub nieaktualnego adresu zamieszkania przez osobę, która przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Adres zamieszkania jest bowiem szczególnie ważny, ponieważ pracownicy ZUS mają prawo do kontroli, czy osoba na L4 przebywa pod swoim adresem zamieszkania. Jeśli więc wpiszemy inny adres, niż ten, pod którym mieszkamy, a dojdzie do kontroli - pracownicy nas nie zastaną.

To z kolei może być powodem do cofnięcia decyzji o wypłacie świadczenia chorobowego.

ZUS przypomina, że sytuacje takie najczęściej dotyczą młodszych pracowników, którzy jako swój adres zamieszkania wciąż podają dom rodzinny, pomimo, że już się z niego wyprowadzili.

Masz trzy dni na zmianę danych. Jak to zrobić?

ZUS informuje, że od momentu rozpoczęcia chory ma trzy dni na zmianę adresu. Jeśli jednak dopiero dobiera zwolnienie od lekarza, może od razu poinformować lekarza, aby zwolnienie lekarskie wystawił już na inny adres. 

Zmiany adresu zamieszkania w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim można dokonać powiadamiając o tym ZUS oraz swojego pracodawcę. Pracodawca także musi posiadać nasze aktualne dane, ponieważ niektóre firmy wysyłają wewnętrzną kontrolę, aby sprawdzić swoich pracowników. 

Najłatwiej jednak zmienić adres zamieszkania poprzez platformę PUE ZUS. 

Co grozi za nieobecność w miejscu zamieszkania podczas L4?

Osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim ze wskazaniem do przebywania w domu, musi być w miejscu swojego zamieszkania. Jeśli dojdzie do kontroli pracowników ZUS i okaże się, że chory nie przebywa w domu, świadczenie chorobowe może zostać wstrzymane, a nawet może dojść do konieczności zwrotu wypłaconych już środków. 

Popularne artykuły

Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych: Jak Kosmos Staje Się Naszym Drugim Domem

Sprawdź prosty sposób na pozbycie się ZAPARĆ!

Jaki ojciec taki syn? Czy księżna Kate mogła podzielić los księżnej Camilli ?