Czy wyrazić zgodę na podanie dziecku tabletki jodku potasu?
Wśród rodziców pojawia się w ostatnim czasie wiele wątpliwości. Wszystko za sprawą oświadczeń do podpisania, które dostają ze szkół i przedszkoli. Dotyczą one wyrażenia zgody lub niewyrażenia na podanie dziecku tabletki jodku potasu przez pracowników placówki w razie zagrożenia radiacyjnego. Czy są powody do obaw? Jak podjąć słuszną decyzję?
Podejmowane w Polsce działania związane są z niespokojną sytuacją wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej ostrzeliwanej przez Rosjan. Ministerstwo podkreśla jednak, że wszystkie kroki mają charakter prewencyjny.
Resort Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że sytuacja jest kontrolowana i obserwowana przez Polską Agencję Atomistyki. Aktualny stan można śledzić na rządowej stronie. Na granicach cały czas prowadzone są pomiary radioaktywności.
Oświadczenie do podpisania przez rodzica
W związku z wdrażanymi działaniami rodzice uczniów i przedszkolaków dostają do domu do podpisania oświadczenia.
Należy w nich zadeklarować zgodę lub nie wyrazić zgody na podanie dziecku przez pracowników placówki tabletki z jodkiem potasu w razie realnego zagrożenia. W oświadczeniu czytamy:
„Tylko odpowiednio wczesne przyjęcie tabletki z jodkiem potasu zapewnia bardzo skuteczną ochranę przed popromiennym rakiem tarczycy […] W przypadku awarii reaktora tabletki z jodkiem potasu są wydawane tylko na wyraźne zlecenie stosownych organów”.
Okazuje się, że najlepszy czas na spożycie jodku to od 24 po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb. Jednak przyjęcie tabletki w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.
Czy podpisać zgodę na podanie dziecku tabletki?
W związku z zaistniałą sytuacją rodzice wpadli w panikę i mają wiele wątpliwości. W Internecie pojawiły się nawet teorie spiskowe na temat celowości podawania jodku.
Lekarze i specjaliści wypowiadający się w sieci nie dają jednoznacznej odpowiedzi rodzicom. Sugerują, aby zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Warto zastanowić się, czy w razie realnego zagrożenia rodzic będzie w stanie na czas zagwarantować dziecku jodek potasu w odpowiedniej dawce.
Specjaliści podkreślają, że spożycie jodku potasu przez zdrowe dzieci (bez chorób tarczycy) NIE POWINNO wywołać skutków niepożądanych.
Zaznaczają również, że jodek potasu NIE CHRONI przed wszystkimi skutkami ewentualnego skażenia.
Dodajmy, że w razie zagrożenia tabletki będą wydawane z punktów wyznaczonych przez samorządy gmin i wojewodów. Z listą punktów można się zapoznać na stronach poszczególnych powiatów i gmin.
Jodek potasu - Resort uspokaja
Jodek potasu jest substancją, która wykazuje działanie blokujące wchłanianie radioaktywnego jodu-131.
Jodek potasu ma także zastosowanie jako środek wykrztuśny oraz wspomagający leczenie niektórych urazów.
MSWiA uspokaja Polaków i informuje, że odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.
Apeluje również, aby nie wpadać w panikę i nie zażywać substancji na własną rękę.
"Przygotowano ponad 57 mln tabletek z jodkiem potasu, co w przypadku zagrożenia znacznie przewyższa potencjalne zapotrzebowanie ludności Polski” – podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji