Czy w Święto Niepodległości można jeść mięso?
Narodowe Święto Niepodległości, które każdego roku obchodzimy 11 listopada, wypada w piątek. Zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego wierzący nie powinni jeść w piątki pokarmów mięsnych. Okazuje się jednak, że niektórzy parafianie dostali pozwolenie od swoich biskupów na spożywanie mięsa 11 listopada.
Dlaczego katolicy nie jedzą mięsa w piątki?
Zgodnie z katolicką tradycją, dzień tygodnia, jakim jest piątek, symbolizuje Wielki Piątek, czyli dzień, w którym katolicy upamiętniają mękę, śmierć i pogrzeb Jezusa. Wierzący powinni w ten dzień powstrzymywać się od spożywania pokarmów mięsnych. Tradycja wzięła się stąd, że niegdyś produkty mięsne były bardzo dużym rarytasem i spożywano je tylko podczas świętowania, na przykład wesel.
Zgodnie z Prawem Kanonicznym, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje każdego katolika w Polsce, który ukończył 14. rok życia. Jeść mięso mogą jednak wtedy osoby młodsze, ale też seniorzy - powyżej 60. roku życia.
A co z piątkiem 11 listopada 2022?
Choć w piątki teoretycznie katolicy mięsa jeść nie powinni, wielu biskupów postanowiło udzielić na ten dzień dyspensy. Okazuje się bowiem, że od tej reguły są wyjątki. Jak mówi Prawo Kanoniczne:
"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość ".
Takim świętem jest Święto Niepodległości, dlatego dyspensy dla osób przebywających na terenie danej archidiecezji udzielili między innymi metropolici: warszawski, krakowski, tarnowski, gliwicki, lubelski, gnieźnieński.
Swoją decyzję uzasadnił między innymi biskup Tarnowski Andrzej Jeż, którego słowa przytoczyła Wirtualna Polska, a który stwierdził, że Święto Niepodległości
"jest obchodzone uroczyście oraz jest okazją do organizowania licznych spotkań patriotycznych i dlatego kierując się dobrem duchowym wiernych, oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom duszpasterzy, udzielam zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim wiernym przebywającym w tym dniu na terenie diecezji tarnowskiej, dyspensy".