Dron sprawdzi czym palisz w piecu!
Temperatura spada poniżej 0, nadchodzi sezon grzewczy. Jakość powietrza będzie zależała w dużej mierze od tego czym Polacy palą w piecach. Wiemy już jak będą wyglądać kontrolę i jakie będą konsekwencje używania tzw. kopciuchów.
Kryzys energetyczny
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zawieszenie norm jakościowych dla paliw stałych, które będzie obowiązywać od 27 października 2022 r do 30 kwietnia 2023 r. Ma to związek z rosnącymi cenami węgla oraz częstym brakiem jego dostępności. Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska nie można palić odpadami, mokrym drewnem, mułem węglowym oraz używać starych kotłów tzw. kopciuchów. To właśnie one mają największy wpływ na jakoś powietrza i nie spełniają norm ekologicznych.
Konsekwencje używania kopciuchów
Uchwała antysmogowa to przepisy przyjęte przez sejmiki danych województw, które mają za zadanie ograniczyć zanieczyszczenia biosfery. Określają one m.in. rodzaj lub jakość paliw, które będzie można stosować, parametry emisji instalacji, a także sposób lub cel wykorzystania paliw objętych ograniczeniami. Jedynymi województwami bez uchwał antysmogowych są województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.
Za niestosowanie się do przepisów grozi mandat w wysokości 500 zł. W przypadku nieprzyjęcia mandatu i rozpoczęcia procesy sądowego grozi kara grzywny w kwocie 5000 zł.
Kontrole pieców
Organami uprawnionymi do przeprowadzenia kontroli są straż miejska oraz straż gminna. W sezonie grzewczym patrole odbywane są regularnie przez funkcjonariuszy. Osoba prywatna również może zgłosić podejrzenie łamania przepisów i zlecić kontrolę.
W wielu miejscowościach wykorzystuje się nowoczesne technologię. W dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań używane są drony wyposażone w głowice ze specjalnymi czujnikami. Urządzenie przeprowadza analizę dymu. Jeśli badanie wykaże zwiększoną obecność określonych substancji, wówczas zachodzi podejrzenie, że właściciel nieruchomości spala w piecu odpady. Po takim wykryciu następuje bezpośrednia kontrola zawartości pieca przez odpowiednie służby.
Ranking województw
Instytucją, która zbiera dane zawierające informację o źródłach ciepła stosowanych przez Polaków jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Z bazy wynika, że najbardziej emisyjne piece znajdują się w województwie Mazowieckim oraz Wielkopolskim. Z pewnością wykorzystanie dronów będzie dużym ułatwieniem dla straży. Czas pokaże czy “nowa technologia” pomoże w walce z “kopciuchami”.