Niezwykłe zjawisko na polskim niebie już dziś!
Już dziś będziemy mieć możliwość oglądania na niebie niezwykłego zjawiska. Następne takie pojawi się dopiero za cztery lata. Mowa o częściowym zaćmieniu Słońca, które nastąpi już 25 października.
Częściowe zaćmienie Słońca widziane z Polski
Już 25 października z terenu Polski będzie można zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca. Księżyc znajdzie się wtedy pomiędzy Ziemią a Słońcem, przysłaniając ponad 30 procent jego widoczności.
Całe zdarzenie rozpocznie się około godziny 11:10 - wtedy Księżyc zetknie się z tarczą Słońca. Natomiast do maksymalnego zaćmienia dojdzie o godzinie 12:17. Następnie, o godzinie 13:24 Księżyc wyjdzie już z tarczy Słońca.
Nie dojdzie jednak do całkowitego zaćmienia Słońca, to zdarza się bowiem bardzo rzadko. Nie ma więc szans na to, że w ciągu dnia nagle zapadnie całkowity mrok. Wyjaśnia to między innymi dr Tomasz Mrozek.
– To zarówno dużo, jak i mało. Mało, bo nie zauważymy jakiegoś bardzo wyraźnego spadku jasności w ciągu dnia. Dużo, bo będziemy mogli się cieszyć obserwacjami przez ponad dwie godziny. Tyle Księżyc będzie przemieszczał się na tle tarczy Słońca – wyjaśnia dr Tomasz Mrozek, astronom z Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN.
– Następne częściowe zaćmienie widoczne z terenu Polski będzie miało miejsce 12 sierpnia 2026 r. Na całkowite zaćmienie widoczne z terytorium Polski trzeba poczekać trochę dłużej. Dojdzie do niego dopiero 7 października 2135 r., a pas całkowitego zaćmienia pokryje jedynie południowe części naszego kraju – dodaje naukowiec.
Jak obserwować zaćmienie Słońca?
Kolejne częściowe zaćmienie Słońca będzie mieć możliwość obserwowania dopiero w 2027 roku. Natomiast całkowite jego zaćmienie będzie miało miejsce w 2135 roku. Warto więc 25 października spojrzeć w niebo. Trzeba się do tego jednak przygotować.
Część z Was pewnie pamięta, że kiedyś na porządku dziennym było patrzenie na zaćmienia przez zdjęcia RTG lub okopcone szkło. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ nie ochroni to naszych oczu w wystarczającym stopniu.
Dobrze jest natomiast zaopatrzyć się w szkło spawalnicze lub w okulary wykonane z folii mylarowej.
Warto też wiedzieć, że Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego czy Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, przygotowują specjalne wydarzenia dla miłośników tego typu zjawisk atronomicznych.