Prawo

Nowe uprawnienia: Urząd Skarbowy sprawdza konta bankowe Polaków!

Wiele osób jest zaspokojonych po tym, jak Urzędy Skarbowe zyskały nowe uprawnienia. Pojawiają się nieoficjalne doniesienia o rzekomych nadużyciach Krajowej Administracji Skarbowej. Kwestia ta budzi wiele kontrowersji i przyjrzał się jej Rzecznik Praw Obywatelskich. O co dokładnie chodzi?

 

Nowe uprawnienia Urzędu Skarbowego – sprawdzanie konta

Od lipca 2022 naczelnicy Urzędów Skarbowych mają nowe uprawnienia.

Mogą oni zwracać się do banku w celu uzyskania informacji bankowej danej osoby fizycznej, czyli mogą sprawdzić konto bankowe każdego posiadacza rachunku w Polsce.

Dodajmy, że przed wprowadzeniem zmian prokurator mógł „prześwietlić” konto osoby, która miała status podejrzanego. Obecnie osoba taka nie musi go posiadać.

 

Jakie informacje może pozyskać Urząd Skarbowy?

Urząd Skarbowy może pozyskać dane o:

  • posiadanych lub współposiadanych rachunkach bankowych oraz ich liczbie. Dane mogą uwzględnić też wpływy, obciążenia rachunków, nadawców i odbiorców;
  • umowach kredytowych lub umowach pożyczki oraz umowach depozytowych. W danych zawarte mogą być wysokości zobowiązań, ich cele, metody zabezpieczenia spłaty;
  • rachunkach pieniężnych oraz rachunkach papierów wartościowych. Dane zawierać mogą liczbę takich rachunków oraz informację o ich obrocie;
  • akcjach i obligacjach Skarbu Państwa (nabytych za pośrednictwem banków).

 

 

Interwencja rzecznika Praw Obywatelskich

Po wprowadzeniu zmian w życie, pojawiły się nieoficjalne doniesienia o nadużyciach. Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił przyjrzeć się sprawie.

Kontrowersje budzi fakt, że obecnie informacje od banku może pozyskać naczelnik Urzędu Skarbowego. Wcześniej mógł o to wystąpić szef KAS i naczelnik urzędu celno-skarbowego.

Ponadto żądanie ujawnienia danych o rachunku może dotyczyć także pełnomocników rachunku.

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że obecnie naczelnik US ma większe uprawnienia niż prokurator.

Kontrowersje może budzić także fakt, że dana osoba nie jest informowana o wszczęciu postępowania.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował pytanie do Minister Finansów o ujawnienie liczby kontroli po wprowadzeniu n owych uprawnień.

Okazuje się, że z nowych uprawnień skorzystano w lipcu i sierpniu bieżącego roku 33 razy. Taką odpowiedź uzyskał serwis Business Insider od Krajkowem Administracji Skarbowej.

 

Dyrektor KAS uspokaja Polaków

„Podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie wprowadzonej zmiany, bowiem w okresie już obowiązujących regulacji nie stwierdzono ich nadużywania. Dane przekazywane przez banki chronione są tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej” – tłumaczy nowy dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk (wywiad  dla „Rzeczpospolitej”).

 

 

 

 

 

Popularne artykuły

Rządowy system online: Zawieranie umów przez Internet!?

Sprawdź co może być przyczyną nocnego kaszlu u dziecka!

O której zaczyna się impreza sylwestrowa? Oto godzina, która zapewni Ci najlepsza zabawę