Znana sieć handlowa wprowadza butelkomaty!
Dzięki butelkomatom w zamian za oddane butelki klienci otrzymają zniżkę na zakupy, którą będą mogli wykorzystać w danym sklepie. To oddolna inicjatywa znanej sieci sklepów.
System kaucyjny
Od dłuższego czasu w Polsce słyszymy o planach wprowadzenia systemu kaucyjnego. Zgodnie z nowym projektem ma on objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra. Pierwszy projekt zakładał objęcie kaucją butelek jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l.
Już dwa lata temu Bruksela zobowiązała polski rząd do wprowadzenia systemu kaucyjnego. To, z czym bardzo szybko poradzili sobie m.in. Litwini, Holendrzy, Estończycy, Duńczycy czy Niemcy, polski rząd zaplanował jedynie jako podjęcie próby wprowadzenia takiego systemu do 2025 roku.
Butelkomaty w Lidlu
Lidl postanowił nie czekać na uchwalenie przepisów i zrobić pierwszy krok w stronę systemu kaucyjnego. Sieć postawiła w wybranych sklepach w Poznaniu i Swarzędzu butelkomaty, w których klienci mogą oddawać butelki PET o pojemności od 0,3 litra do 3 litrów.
Automat przyjmuje jedynie czyste butelki, które muszą być całkowicie opróżnione z napoju. Butelki nie mogły być istotnie zgniecione i uszkodzone, muszą posiadać etykietę producenta z czytelnym kodem kresowym. W zamian za każdą oddaną butelkę klient otrzyma zniżkę na zakupy wynoszącą 5 groszy. Maksymalnie będzie można otrzymać 70 zł rabatu, a zniżka pozostanie ważna przez 100 dni.
Skuteczność systemu
Szanse na powodzenie są dość duże, ponieważ coraz więcej polskich obywateli ma dość widoku butelek rozrzuconych pod sklepami czy puszek wepchniętych między deski ławki. Wskazuje na to czerwcowe badanie ARC Rynek i Opinia — aż 88 proc. Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego. Przeciwnego zdania jest zaledwie 6 proc., a taki sam odsetek ankietowanych nie ma zdania na ten temat. Średnio 3 proc. badanych twierdzi, że nikt i nic nie zmusi ich do oddawania opakowań.
System kaucyjny przyjął się doskonale w innych krajach. W Holandii zwracanych jest 80 procent zakupionych butelek. Tam, punkty, w których można zwrócić butelki, znajdują się głównie w supermarketach oraz na stacjach benzynowych.