Rząd zdecydował. Tarcza antyinflacyjna ponownie przedłużona!
Rząd przyjął projekt ustawy, która przedłuża działanie tarczy antyinflacyjnej. Oznacza to, że czasowo utrzymane zostaną obniżone stawki VAT.
Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów we wtorkowym komunikacie przekazała:
„Rząd chce wydłużyć działanie Tarczy Antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. To m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Samo tylko utrzymanie obniżonych stawek VAT przez kolejne 2 miesiące spowoduje ubytek dochodów budżetu państwa na poziomie 4,8 mld zł".
Poza wydłużeniem działania tarczy antyinflacyjnej z komunikatu KPRM wynika, że nowelizacja służy np. wyeliminowaniu pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych i niejasności oraz poprawie czytelności przepisów.
Obniżone stawki VAT
Jak wskazano, do końca roku utrzymane zostaną obniżone stawki VAT, co oznacza, że
- podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 5 proc.);
- stawka podatku VAT na gaz ziemny będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.);
- zostanie utrzymana 5-proc. stawka VAT na energię elektryczną (obniżka z 23 proc.) oraz na ciepło systemowe (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.);
- utrzymana zostanie 8-proc. stawka VAT na paliwa silnikowe (obniżka z 23 proc.);
- sprzedaż niektórych paliw zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem handlowym;
- utrzymana zostanie stawka 0 proc. podatku VAT na nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą (obniżka z 8 proc.);
- akcyza na energię elektryczną, niektóre paliwa silnikowe oraz lekki olej opałowy pozostanie na poziomie obniżonym do minimum unijnego.
Zmiany na życzenie podatników
Dodano, że w projekcie proponuje się nowe zapisy, które uproszczą np. realizację obowiązków podatkowych w zakresie PIT (m.in. ułatwienie w systemie e-PIT dotyczące korzystania z ulgi dla rodzin 4+). Podkreślona została rola podatników we wprowadzeniu zmian:
„Nowe rozwiązania uwzględniają postulaty zmian i sygnały pochodzące od podatników, w tym zarówno małych, średnich, jak i dużych podmiotów, organizacji branżowych, społecznych i zawodowych”.