Alert RCB ostrzega przed burzami i porywistym wiatrem!
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami. W piątek SMS-owy alert wysłano do odbiorców sieci komórkowych przebywających na terenie dziewięciu województw.
Ostrzeżenie przed burzami
Komunikat ostrzegający przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi został wysłany w piątek do osób przebywających na terenie 9 województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, łódzkiego. Jego treść brzmi następująco:
„Uwaga! Dziś i w nocy 19/20.08 możliwy silny wiatr i burze. W czasie burz znajdź bezpieczne schronienie, zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".
Czym jest alert RCB?
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami, który funkcjonuje na terenie Polski od 2018 roku. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Zalecenia w trakcie burzy
W przypadku, gdy jesteśmy podczas burzy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:
- szybko znaleźć bezpieczne schronienie;
- unikać chowania się pod drzewami;
- unikać przebywania na otwartej przestrzeni.
- jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym;
- unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny;
- pozostać lub schronić się w samochodzie;
- natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu;
- osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.