"Te osoby mogą ubiegać się o zasiłek" - kolejne oszustwo cyberprzestępców!
Oszuści podszywający się za największe banki w Polsce nie dają za wygraną. Zespół cyberbezpieczeństwa działający w Komisji Nadzoru Finansowego alarmuje o kolejnych oszustwach z wykorzystaniem wizerunków PKO Banku Polskiego, Pekao czy Narodowego Banku Polskiego. Jaki sposób tym razem opracowali oszuści?
Fałszywe reklamy banków
Obecnie oszuści opracowali kolejną metodę wyłudzania pieniędzy. Podszywają się pod największe banki w Polsce i za pomocą reklam próbują wyłudzić pieniądze od niczego nieświadomych osób.
"Uważajcie na fałszywe reklamy wykorzystujące wizerunek znanych banków czy instytucji rządowych" - napisał CSIRT KNF na swoim profilu w mediach społecznościowych.
"Nie dajcie się zwieść obietnicom szybkiego zysku - oszuści próbują wyłudzić wasze środki finansowe! Bądźcie czujni!" - czytamy we wpisie.
Tym razem chodzi o fałszywy zasiłek
Oszuści w mediach społecznościowych umieszczają fałszywą informację na temat prawa do zasiłku dla danej grupy osób. W zdjęciu dołączonym do wpisu zespołu cyberbezpieczeństwa widzimy, że treść oszustwa brzmi:
"Osoby urodzone w latach 1951-1989 mogą ubiegać się o ten zasiłek.”
Na zdjęciu widać także zdjęcie z paszportem na tle największych banków w Polsce.
To nie pierwsza taka próba wyłudzenia pieniędzy
Niestety, jeśli chodzi o elektroniczną bankowość, to im dalej w las, tym więcej prób oszustwa. Niedawno oszuści podszywali się pod bank Santander i wysyłali fałszywe wiadomości SMS. Wcześniej próbowali wyłudzać niewielkie kwoty pieniędzy podszywając się pod InPost.
Złodzieje wyłudzali też dostęp do konta poprzez nakłanianie w wiadomości SMS do wypełnienia “ankiety”, za którą obiecywano wygraną w wysokości 250 zł.
mBank ostrzegał niedawno także przed wiadomościami SMS z linkiem do fałszywej strony banku.
Warto więc mieć na uwadze fakt, że nie warto pod żadnym pozorem klikać w linki, które ktoś (nawet nasz bank) wysyła nam w wiadomości SMS czy mailu, a nawet w mediach społecznościowych. Jeśli masz wątpliwości co do prawdziwości otrzymanej wiadomości - skontaktuj się ze swoim bankiem zanim klikniesz w link i udostępnisz jakiekolwiek dane.