Afganistan bogaty w surowce mineralne. Co się z nimi stanie?
Gdy w ostatnich dniach Talibowie zajęli Kabul i przejęli władzę w Afganistanie, cały świat wstrzymał oddech. To najważniejsze wydarzenie geopolityczne od czasu aneksji Krymu przez Rosję! Eksperci zastanawiają się, co teraz stanie się z olbrzymimi zasobami surowców naturalnych tego kraju. Afganistan posiada złoża mineralne o wartości prawie 1 biliona dolarów!
Afganistan bogaty w surowce mineralne
Jak podają eksperci z CNN „Afganistan jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Jednakże w 2010 roku amerykańscy urzędnicy wojskowi i geolodzy ujawnili, że kraj, który leży na granicy Azji Środkowej i Południowej, posiada złoża mineralne o wartości prawie 1 biliona dolarów”.
Sytuacja gospodarcza w Afganistanie
Znacząca większość mieszkańców Afganistanu żyje poniżej granicy ubóstwa. 90% mieszkańców musi radzić sobie za mniej niż 2 dolary dziennie. Gospodarka kraju uzależniona jest od pomocy z zewnątrz i bardzo niestabilna.
Złoża naturalne warte bilion dolarów
Jednak na terenie całego kraju znajdują się złoża żelaza, miedzi, złota, kobaltu, rudy żelaza, węgla, a także złoża ropy naftowej, gazu ziemnego, minerały ziem rzadkich i jedne z największych na świecie złóż litu. Eksperci szacują ich wartość na jeden bilion dolarów.
Talibowie przejęli władzę w Afganistanie
Gdy Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część kraju zajęli talibowie. W zeszłą niedzielę prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił miasto i wyjechał za granicę. Mieszkańców ogarnęła prawdziwa panika i wielu z nich zdecydowało się na natychmiastową ucieczkę z kraju.
Sytuacja gospodarcza może diametralnie się zmienić
W obliczu tego wydarzenia wiele osób zastanawia się, co teraz stanie się ze złożami naturalnymi tego kraju i w jaki sposób zostaną wykorzystane. Choć naukowcy uważają, że jest to mało prawdopodobne, że pod rządami talibów dojdzie do masowego wydobycia minerałów, to sytuacja gospodarcza kraju może się diametralnie zmienić. Zwłaszcza, jeśli zaangażują się w to inne państwa, takie jak Chiny, Pakistan i Indie.
W rozmowie z TVN24, ekspert z Centrum Eksportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Łukasz Grabowski, uważa, że w takiej sytuacji Afganistan może stać się „atrakcyjnym celem dla międzynarodowego biznesu".