Newsy

Nowy zakres badań technicznych samochodów!

 

Już we wrześniu tego roku w życie ma wejść nowe rozporządzenie dotyczące zakresu badań technicznych samochodu. Mowa o rozporządzeniu, które przygotowało jakiś czas temu Ministerstwo Infrastruktury w związku z wprowadzeniem unijnych dyrektyw do prawa krajowego. Jakie nowe badanie techniczne zostanie wprowadzone?

Zmiany w badaniach technicznych niektórych samochodów

Już 27 września 2022 roku w życie ma wejść obowiązek nowego badania technicznego samochodów. Mowa o obowiązku sprawdzania poprawnego działania systemu eCall. Jak wynika z informacji na stronie Rządowego Centrum Legislacji, projekt trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień.

Obowiązek będzie dotyczył głównie właścicieli samochodów kategorii M1, czyli takich, które zostały zaprojektowane i skonstruowane głównie do przewozu osób i ich bagażu, mające nie więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy; oraz kategorii N1 - głównie do przewozu ładunków, o masie maksymalnej nieprzekraczającej 3,5 tony. Obowiązek dotyczy samochodów, które zostały wyprodukowane po 31 marca 2018 roku.

Czym jest system eCall?

System eCall uruchamia się automatycznie podczas wypadku. Dzięki czujnikowi, w momencie przeciążenia lub uruchomienia poduszek powietrznych system automatycznie dzwoni na numer 112, nawet gdy kierowca jest nieprzytomny. Podaje także lokalizację, dzięki czemu służby wiedzą, gdzie doszło do wypadku. 

W uzasadnieniu rozporządzenia dołączonym do projektu, urządzenia eCall są montowane we wszystkich nowych pojazdach osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony, które uzyskały homologację po 31 marca 2018 roku. 

Typy pojazdów homologowane przed dniem 31 marca 2018 roku można doposażać w system eCall na zasadzie dobrowolności. 

"Usługa eCall oparta na numerze 112 stanowi usługę publiczną świadczoną w interesie ogólnym, w związku z czym powinna być dostępna bezpłatnie dla wszystkich konsumentów. ECall, w sytuacji wypadku drogowego, aktywuje się automatycznie (odpowiada za to czujnik przeciążenia lub uruchomienia poduszek powietrznych) i powiadamia służby ratunkowe o zdarzeniu, nawet w wypadku, gdy kierowca stracił przytomność" - czytamy.  

 

Popularne artykuły

Boli Cię GARDŁO? Wypróbuj płukanki za grosze!

Zerowy VAT na bilety kolejowe? Czy będzie taniej?

Zaskakujące wykorzystanie sody oczyszczonej w ogrodzie: Odkryj 5 niezwykłych sposobów!