Refundacja botoksu od 1 lipca! Kto będzie mógł skorzystać?
Botoks refundowanym lekiem? Brzmi dziwnie, jednak już od 1 lipca na listę refundowanych leków wejdzie między innymi toksyna botulinowa typu A. Wykorzystuje się ją bowiem do leczenia niektórych przypadłości.
Botoks kojarzy nam się głównie w medycyną estetyczną. Jednak jego zastosowanie jest o wiele szersze.
Ministerstwo Zdrowia zajęło się sporządzeniem nowego programu lekowego: "Profilaktyczne leczenie chorych na migrenę przewlekłą". Program ten ma na celu zahamowanie dalszego rozwoju migreny. W programie uwzględniono dwie linie leczenia migreny przewlekłej.
Jak będą przebiegać?
Dwie linie leczenia przewlekłej migreny
W pierwszej linii leczenia przewlekłej migreny będzie wykorzystywana toksyna botulinowa typu A. Preparaty będą miały jednak znacznie większe stężenie niż te, które wykorzystywane są w medycynie estetycznej. Jeśli jednak wykorzystanie ich w leczeniu przewlekłej migreny u pacjenta nie pomoże, specjaliście będą mieli możliwość sięgnięcia po drugą linię leczenia - terapia przeciwciałami monoklonalnymi (erenumabem albo fremanezumabem).
Kto będzie mógł skorzystać z programu "Profilaktyczne leczenie chorych na migrenę przewlekłą"?
Do programu zakwalifikowani zostaną pacjenci, u których stwierdzono przewlekłą migrenę, czyli taką, która zdefiniowana jest jako co najmniej 15 dni z bólem głowy w miesiącu przez co najmniej 3 kolejne miesiące. Liczbę napadów i ich nasilenie należy spisać wcześniej w specjalnych dzienniczkach wydawanych np. przez Polskie Towarzystwo Bólu Głowy lub w zwykłym notesie.
Co więcej, pacjent musi mieć także udokumentowaną nieskuteczność 2 prób leczenia lekami na migrenę, takimi jak topiramat, amitryptylina, kwas walproinowy lub jego pochodne.
Leczenie toksyną botulinową typu A będzie mogło odbywać się tylko w placówkach, które zawrą umowę na realizację tego programu. Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że w każdym województwie będą przynajmniej dwie takie placówki.
Leczenie migreny botoksem jest powszechne
W innych krajach na świecie takie leczenie jest już refundowane od dawna. To krok milowy dla pacjentów, którzy mierzą się z problemem chronicznej migreny - mówi neurolog, prof. Jacek Sławek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z RMF FM.