Klimatyzacja szkodzi zdrowiu? Zaskakujące fakty, które musisz znać!
Wiele osób uważa, że klimatyzacja szkodzi, powoduje szereg chorób i przyczynia się do złego samopoczucia. Czy tak jest naprawdę? Obalamy popularne mity o klimatyzacji!
Klimatyzacja a zdrowie: szkodzi czy nie?
Klimatyzacja pozwala się ochłodzić podczas upałów, sprawia, że lepiej się czujemy i efektywniej pracujemy. Z drugiej strony wiele osób uważa, że klimatyzacja szkodzi, powoduje szereg chorób i przyczynia się do złego samopoczucia. Często obwinia się ją o różne dolegliwości, jak bolące gardło, katar, przewiane plecy, a nawet alergię. Jak jest naprawdę?
Obalamy popularne mity o klimatyzacji!
Jednym przeszkadza, a inni nie wyobrażają sobie bez niej życia. Jedno jest pewne, wokół klimatyzacji narosło wiele mitów. Obalamy najpopularniejsze z nich!
Klimatyzacja szkodzi zdrowiu
To mit! Badania dowodzą, że jest wręcz przeciwnie- w wielu przypadkach ma korzystny wpływ na zdrowie.
Naukowcy udowodnili, że podczas wysokich upałów, osoby które przebywają poza klimatyzowanymi pomieszczeniami, częściej doświadczają zaburzeń cieplnych, dolegliwości sercowo-naczyniowych, żołądkowych oraz neurologicznych. Oprócz tego stosowanie klimatyzacji w oddziałach szpitalnych znacznie zmniejsza ryzyko zgonu (o 40%) w związku z falami upałów.
Klimatyzacja powoduje alergię
Nie można być uczulonym na klimatyzację, wydostające się z niej zimne powietrze w żaden sposób nie może być przyczyną alergii.
Jednak gdy klimatyzator nie jest regularnie czyszczony i prawidłowo konserwowany, staje się siedliskiem chorobotwórczych roztoczy i grzybów. A to może pogarszać objawy u osób na nie uczulonych.
Klimatyzacja wywołuje przeziębienie
To kolejny, często powtarzany mit. Klimatyzacja nie jest bezpośrednią przyczyną infekcji i stanu zapalnego, nie wywołuje chorób związanych z układem oddechowych. Za te dolegliwości odpowiedzialne są wirusy, a nie zimne powietrze wydostające się z klimatyzacji.
Klimatyzacja sprzyja infekcjom górnych dróg
A jednak jest w tym ziarno prawdy... Klimatyzacja wysusza powietrze, czyli również śluzówki nosa i gardła. Przez to drogi oddechowe gorzej radzą sobie z chorobotwórczymi czynnikami i słabiej się oczyszczają. To sprzyja takim chorobom jak: infekcje górnych dróg oddechowych, zakażenia gardła, nosa i uszu. Duże różnice temperatur, powyżej 10°C, sprawiają, że osłabia się miejscowa odporność.
Klimatyzacja chroni przed odwodnieniem
To mit. Choć wydawałoby się, że w klimatyzowanym pomieszczeniu organizm nie odwania się tak szybko, nie jest to prawdą. Podczas upałów należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. W gorące dni trzeba pić znacznie więcej, nawet 2-3 litry płynów dziennie!