Abonament RTV w górę. Podano wysokość opłat na 2023 rok.
W Polsce od dawna cyklicznie toczyły się debaty na temat zniesienia abonamentu radiowo telewizyjnego. Niestety danina z nami pozostanie, a ponadto Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała znaczne podwyżki stawek abonamentu RTV. Ponadto spóźnialscy, którzy nie będą regulować płatności na czas, muszą liczyć się z wysoki karami finansowymi.
Abonament RTV w Polsce
Niewielu Polaków decyduje się na wnoszenie opłaty za abonament RTV. Uważają oni, że jakość emitowanych programów w publicznej telewizji jest na niskim poziomie.
Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
Abonament RTV muszą płacić obywatele posiadający radioodbiornik lub telewizor w swoim domu. Opłatę należy uiszczać bez względu, czy posiadamy z telewizji kablowej, czy satelitarnej.
Okazuje się jednak, że nieopłacanie abonamentu może sprawić, że będziemy mieć problemy w Urzędzie Skarbowym i u komornika!
Kto musi płacić abonament RTV?
Abonament RTV mają obowiązek zapłacić wszystkie osoby, które posiadają zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny – w mieszkaniu, innym lokalu, czy samochodzie.
Opłata jest stała- bez względu na ilość osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym. Bez znaczenia jest również ilość posiadanych odbiorników.
Opłatę za abonament można uiścić przelewem bankowym, przez platformę płatności lub w placówce pocztowej.
Kto jest zwolniony z opłaty?
Zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu RTV są:
- osoby przyjmujące świadczenia pielęgnacyjne lub rentę socjalną,
- osoby powyżej 75. roku życia (lub 60. roku życia z prawem do emerytury),
- osoby niesłyszące, niewidome i zaliczone do I grupy inwalidów,
- osoby przyjmujące stałe lub okresowe zasiłki,
- osoby, których dochód rodzinny nie przekracza 674 zł w przeliczeniu na osobę,
- inwalidzi wojenni i wojskowi, weterani poszkodowani oraz członkowie ich rodzin,
- osoby zarejestrowane jako bezrobotne w urzędach pracy.
Stawki abonamentu RTV obecnie i po podwyżce
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała znaczne podwyżki stawek abonamentu RTV w 2023 roku.
Stawki abonamentu na dzień dzisiejszy prezentują się następująco:
- Stawka za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 24,50 złotych miesięcznie. Za rok zapłacimy więc 294 złote;
- Stawka za sam radioodbiornik to 7,50 złotych miesięcznie. Rocznie wychodzi więc 90 złotych.
Stawki abonamentu po podwyżce w 2023 roku:
- Stawka za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wyniesie 27,30 złotych. Rocznie będzie to 327,60 złotych – czyli o 33,60 złotych więcej niż obecnie;
- Stawka za sam radioodbiornik wyniesie 8,70 złotych. Rocznie będzie to 104,40 złotych – czyli o 14,40 złotych więcej niż w 20222 roku.
Urząd Skarbowy wyśle wezwanie do zapłaty
Windykacją należności z tytułu abonamentu RTV zajmuje się Poczta Polska.
Okazuje się, że osoby niepłacące należności będą weryfikowane przez Urząd Skarbowy.
Gdy okaże się, że użytkownik nie płacił dotychczas należności, dostanie wezwanie do zapłaty. Jej wysokość będzie równa 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli wyniesie 735 złotych. Na zapłacenie użytkownik będzie miał 7 dni.
Natomiast jeśli mamy zarejestrowany odbiornik, a przestaliśmy za niego płacić to otrzymamy wezwanie do zapłaty nieopłaconych składek wraz z odsetkami.
Osobom, które unikają obowiązku zapłaty, wystawiany jest wniosek o egzekucje, który trafia do komornika. Na drodze procesu egzekucyjnego komornik może zająć środki na koncie.
Na oficjalnej stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji znajdziecie więcej informacji. TUTAJ.