Ile dzisiaj warte jest świadczenie 500 plus? Ile wartości zjadła inflacja?
W dobie szalejącej inflacji świadczenia tj. 500 plus stają się coraz mniej warte. Sprawie przyjrzał się ekonomista i analityk Rafał Mundry. Swoimi przemyśleniami podzielił się na Twitterze. Ile warte jest obecnie świadczenie z programu Rodzina 500 plus w porównaniu z rokiem 2016?
500+ trafia każdego miesiąca do 6,5 mln dzieci
Program Rodzina 500+ jest finansowym fundamentem wsparcia rodzin.
W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.
Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.
Warto dodać, że od 1 stycznia 2022 roku obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ponadto wnioski do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną przez Internet. Wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.
Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreśla, że łącznie na program przeznaczono już około 177 mld złotych.
Każdego miesiąca świadczenie 500+ trafia do 6,5 mln dzieci.
Dodajmy, że od 26 marca ruszyła możliwość składania wniosków o świadczenie 500 plus przez uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego 2022 roku.
Ile realnie warte jest obecnie świadczenie 500+?
Przypomnijmy, że program Rodzina 500 plus funkcjonuje w Polsce od 1 kwietnia 2016 roku i świadczenie nigdy nie było waloryzowane.
Obecnie przy najwyżej inflacji od 1998 roku świadczenie 500+ znacznie straciło na wartości.
Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w kwietniu 2022 r. inflacja wyniosła 12,3% w ujęciu rocznym.
W kwietniu wzrost cen okazał się wyższy od szacunków ekonomistów.
W związku z szalejącą inflacją realną wartość świadczenia obliczył analityk gospodarczy Rafał Mundry.
Mężczyzna wskazuje, że siła nabywcza świadczenia spadła o ¼ w stosunku do roku 2016. Prościej pisząc za „500+” kupimy o ¼ mniej rzeczy niż 6 lat temu.
„Z kwietnia 2016 dziś jest warte 389 zł. […] Wciąż mnie zastanawiam czemu 500+ nie jest waloryzowane” – Rafał Mudry pisze na Twitterze.
Do sprawy odnieśli się także przedstawiciele Instytutu Emerytalnego. Podkreślili, że waloryzacja świadczenia 500+ sprawiłaby, że wyniosłoby ono obecnie około 700 złotych.
Minister Rodziny i Polityki Społecznej poinformowała na antenie Radia ZET, że w bieżącym roku nic nie zmieni się w sprawie waloryzacji świadczenia 500+.