Newsy

Przełomowy wyrok sądu! Naliczanie opłat za wjazd na cmentarz i groby marmurowe jest nielegalne!

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wydał właśnie przełomowy wyrok dotyczący opłat cmentarnych. Z wyroku wynika, że gminy mają prawo naliczać opłaty jedynie za usługi bezpośrednio związane z pochówkiem zmarłych. Pobieranie opłat za inne czynności uznano za nielegalne. Poznaj szczegóły.

Zmiana stawek wywołała oburzenie

Jak informuje “Rzeczpospolita” spór, który właśnie zakończył się wyrokiem sądu, rozpoczął się po tym, jak rada w Olsztynie opublikowała nowy cennik  opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych i usług w miejskich domach przedpogrzebowych. 

Nowy regulamin wszedł w życie 1 marca 2023 roku i zwrócił uwagę jednego z mieszkańców, który zgłosił część regulaminu do sądu.

Co wzbudziło największe kontrowersje?

W jednym z punktów nowego regulaminu samorząd wyznaczył opłatę eksploatacyjną w wysokości 1000 zł dla grobu murowanego po upływie 20 lat od ostatniego pochówku. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Mieszkanie, który zaskarżył kilka punktów nowego załącznika do sądu administracyjnego, ma powodu do radości. Okazało się, że sąd uznał, iż pobieranie opłaty eksploatacyjnej oraz pobieranie opłaty za wjazd na teren cmentarza i korzystanie z nekropolii wykracza poza zakres uprawnień samorządu, który powinien ograniczyć się do naliczania opłat związanych wyłącznie z pochowaniem.

Warto jednak zaznaczyć, że wyrok obecnie nie jest jeszcze prawomocny. 

Jakie konsekwencje może mieć ten wyrok?

Pomimo tego, że wyrok nie jest prawomocny, to może stać się sygnałem dla samorządów w całej Polsce, że muszą zweryfikować swoje cenniki i czynności, za które pobierają opłaty (być może nielegalnie).

Pozytywne skutki będzie to miało przede wszystkim dla mieszkańców, którzy nie będą musieli już martwić się nieuzasadnionymi, różnorodnymi opłatami związanymi z utrzymaniem grobów swoich bliskich. 

Cmentarze ostrzegają przed likwidacją grobów. Chodzi o opłatę

Warto jednak wiedzieć, że co 20 lat konieczne jest uiszczenie opłaty za grób, która jest zupełnie legalna, a jej zaniechanie może skończyć się rozbiórką grobu. 

Na wrocławskich cmentarzach, głównie na Osobowicach i Grabiszynie, groby zostały oklejone informacją o możliwej likwidacji z powodu wygaśnięcia uprawnień.

"Uwaga: Grób przeznaczony do likwidacji z powodu wygaśnięcia uprawnień. Upłynął termin ważności wniesionej opłaty za miejsce grobowe" - brzmi hasło na naklejce.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu informuje, że w mieście znajduje się ponad 200 tys. grobów, z czego 15 tys. nie zostało opłaconych na czas.

Popularne artykuły

"Pułapka" zastawiona na emerytów! Ich czternastka będzie znacznie niższa?!

Masz podejrzenia, że jesteś podsłuchiwany? Te sygnały nie kłamią! Pomogą Ci wykryć szpiegostwo!

6 typów osób, od których warto trzymać się z daleka!