Nadchodzi susza. Gminy wydają zakaz podlewania ogródków i mycia samochodów!
Już w 13 gminach na terenie Polski wydano apele lub zakazy dotyczące używania wody z sieci wodociągowej do celów inne bytowe - wynika z danych zbieranych przez blog Świat Wody.
Trudna sytuacja Polski
Warto zaznaczyć, że Polska na tle państw Unii Europejskiej wyróżnia się stosunkowo małymi zasobami wód, niska jest również efektywność ich użytkowania. Na części obszaru Polski występują okresowe trudności w zaopatrzeniu w wodę, które ujawniają się zwłaszcza w przypadku długotrwałej upalnej pogody i suszy, choć do ich wystąpienia wystarczy również dłuższy okres bezdeszczowy. W przypadku zagrożenia brakiem wody na najbardziej istotne dla społeczeństwa cele socjalno-bytowe, organy władzy są zobowiązane do podjęcia odpowiednich kroków.
Gdzie pojawiły się zakazy?
Kilkanaście gmin do 20 maja wydało już apele dotyczące ograniczenia zużycia wody na cele inne niż bytowe. Niejednokrotnie mają one charakter zakazów. Ograniczenia pojawiły się w następujących gminach: Witnica i Małomice w woj. lubuskim, Kobierzyce w woj. dolnośląskim, Gogolin w woj. opolskim, Pobiedziska w woj. wielkopolskim, Przodkowo w woj. pomorskim, Choceń w woj. kujawsko-pomorskim, Bulkowo, Czerwińsk nad Wisłą, Góra Kalwaria i Górzno w woj. mazowieckim, Nowa Słupia w woj. świętokrzyskim oraz Józefów nad Wisłą i Mełgiew w woj. lubelskim.
Efekty wieloletniej suszy
To praktyczny efekt problemu, z którym mierzymy się od kilku lat, czyli suszy. Na razie ograniczenia, które w poprzednich latach wydawane były najczęściej dopiero latem (w poprzednim roku pojawiły się w czerwcu) dotyczą głównie podlewania upraw oraz ogródków. Skutkiem niedostosowania się do zakazu może być pogłębienie problemu, o czym gminy informują wprost. Przykład takiego apelu możemy przeczytać w komunikacie wydanym przez gminę Józefów nad Wisłą:
"Gmina Józefów nad Wisłą i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. w Józefowie nad Wisłą zawiadamiają, że w związku z długotrwałą suszą oraz opadaniem źródeł, wodę z wodociągów należy wykorzystywać tylko i wyłącznie do celów socjalno-bytowych. Kategorycznie zabrania się podlewania i nawadniania upraw !!! W przeciwnym wypadku nastąpią ograniczenia w dostawie wody w nocy i w dzień".
Apele o podobnej treści znajdują się na stronach internetowych wszystkich gmin, gdzie wprowadzono apele lub zakazy. Aktualizowaną na bieżąco mapę prowadzi blog Świat Wody.