Poradnik

Czy 18-latek musi chodzić na religię?

Czy pełnoletni uczeń musi chodzić na religię? Czy religia i etyka to przedmioty obowiązkowe w szkole? Odpowiadamy!

Czy religia i etyka to przedmioty obowiązkowe?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r., w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach: religia i etyka nie są przedmiotami obowiązkowymi.

Udział w obu przedmiotach jest dobrowolny i nieobowiązkowy

Udział w nich jest dobrowolny i nieobowiązkowy. Dodatkowo uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, a może też nie wybrać żadnego z nich. Z uczestnictwa w tych zajęciach można zrezygnować na każdym etapie edukacji, także podczas roku szkolnego.

Czy 18-latek musi chodzić na religię?

Pełnoletni uczeń sam decyduje, czy chodzi na religię. Szkoła, ani rodzice nie mogą zmusić 18-latków do uczestnictwa w zajęciach religii lub etyki.

Sprawdź to: https://www.tiktok.com/@prawomarcina/video/7056477154879589637?is_from_webapp=1&sender_device=pc

Pełnoletni uczeń sam o tym decyduje

Po ukończeniu 18. roku życia uczeń osiąga pełną zdolność do czynności prawnych. W związku z tym jego rodzice lub opiekunowie tracą prawo do reprezentowania go przed organami administracji publicznej. Nie mogą w jego imieniu wykonywać żadnych przysługujących mu uprawnień. Oznacza to,  że 18-latek sam decyduje o tym, czy chodzi na religię lub etykę, czy rezygnuje z tych zajęć.

Oświadczenie o nieuczestniczeniu w lekcjach religii

Rodzic lub uczeń po osiągnięciu pełnoletności składa oświadczenia o nieuczestniczeniu w lekcjach religii. Warto pamiętać, że nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, ale może zostać zmienione, czyli np. wycofane. Z kolei, jeśli od początku nauki w szkole, uczeń nie chodził na religię, to w ogóle nie ma obowiązku go składać.

Treść oświadczenia:

„Na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej (...) oświadczam, że nie będę chodził na lekcje religii.”

Co z uczniem, który nie uczestniczy w tych zajęciach?

Jeśli uczeń nie chodzi na religię, ani etykę, to szkoła musi zapewnić mu w tym czasie opiekę. Natomiast jeśli to pierwsza lub ostatnia lekcja, to może później zaczynać lub wcześniej kończyć lekcje.

Popularne artykuły

Czy dzieci powinny obchodzić Andrzejki?

Nie lubisz zapachu drożdży? Jest na to sposób!

Jak dostać zwrot podatku szybciej? Skarbówka skróci czas oczekiwania aż o połowę!