Czym jest urlop sabatowy? Kto może go dostać?
Urlop sabatowy staje się coraz bardziej popularny na świecie. W Polsce również niektórzy pracodawcy praktykują taką formę urlopu. Jednak najprawdopodobniej upłynie dużo czasu, zanim na dobre zadomowi się w polskich firmach. Na czym polega urlop sabatowy? Ile trwa? Kiedy możemy skorzystać z takiego rozwiązania? Czy jest płatny? Rozwiewamy wątpliwości…
Urlop sabatowy jest popularny w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Jest tam traktowany jako benefit pracowniczy. Urlop taki ani za granicą, ani w Polsce nie jest określony Kodeksem Pracy. Jest formą wewnętrznej polityki danej firmy.
Urlop sabatowy – co to takiego?
Urlop sabatowy - sabbatical leave jest formą długiego urlopu pracowniczego.
Jest to dłuższa przerwa od pracy na wakacje lub rozwijanie kompetencji zawodowych, czy po prostu odpoczynek od codziennych obowiązków.
Urlopy takie wykorzystywane są w celu zapobiegania wypaleniu zawodowemu i przemęczeniu. Urlopy sabatowe są formą motywacji pracowników.
Pracodawcy oferują urlopy sabatowe szczególnie pracownikom na wysokich, kierowniczych stanowiskach w obawie przed utratą wypalonego zawodowo, ale wartościowego pracownika. Taka forma urlopowa jest przyznawana osobom, w których organizacja już zainwestowała i nie chce stracić dobrych fachowców.
Pracodawcy udzielają takiego urlopu pracowniczego, aby pracownik w tym czasie doskonalił swoje kompetencje, poszerzył horyzonty i wrócił z zapałem i głową pełną pomysłów. Pracodawcy mają świadomość tego, jak dobrze na pracownika może wpłynąć taki odpoczynek. Pracodawcy uważają, że urlop pomoże zwiększyć wydajność pracy całego zespołu.
Przede wszystkim korzystają z niego przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 250 osób.
Sabbatical możliwy jest w firmach, które preferują elastyczność, gdzie nie ma problemu z tym, by ktoś inny przejął zadania urlopowicza.
Ile trwa urlop sabatowy? Czy jest płatny?
Urlop sabatowy może trwać nawet do roku. Wymiar urlopu sabatowego nie jest w żaden sposób określony i nie ma zazwyczaj limitu górnego ani dolnego. Jego długość jest kwestią umowną między pracodawcą a pracownikiem.
Warto zaznaczyć, że po zakończeniu takiego urlopu pracownik powinien mieć zapewnione to samo stanowisko pracy. Należy podkreślić, że sytuacja może się skomplikować, gdy w czasie urlopu zmieni się kadra zarządzająca.
To czy urlop jest płatny, czy nie zależy od ustaleń pracownika z pracodawcą i wewnętrznej polityki firmy.
Chcielibyście skorzystać z takiego urlopu?
A może korzystaliście?