Cera trądzikowa - jak o nią dbać?
Na Twojej twarzy często pojawiają się krostki, grudki, wypryski i stany zapalne? Twoja cera jest podrażniona, zaczerwieniona i wydziela nadmiar sebum? Dowiedz się, jak zadbać o cerę trądzikową i pozbyć się niedoskonałości.
Cera trądzikowa- charakterystyka
Choć trądzik kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, to zmaga się nim także wiele dorosłych osób. To przewlekła, zapalna choroba gruczołów łojowych, która najczęściej objawia się występowaniem stanu zapalnego oraz krostek, grudek i zaskórników. Nadmierne wydzielanie sebum sprawia, ze skóra wydaje się tłusta i lepka w dotyku. Pory są rozszerzone, a skóra podrażniona i zaczerwieniona.
Jakie są przyczyny trądziku?
Jak się okazuje za trądzik u osób dorosłych, w głównej mierze odpowiada zła pielęgnacja skóry. Stosowanie źle dobranych lub nieodpowiednich kosmetyków, sprawia, że gruczoły się zapychają. W nich namnażają się bakterie, wywołujące stan zapalny. Do rozwoju zmian trądzikowych przyczyniają się zmiany hormonalne, zła dieta, ostre potrawy, alkohol, papierosy, stres, a nawet niska jakość wody. Także stosowanie niektórych leków, czy zanieczyszczenie powietrza i wody, mogą powodować dalsze nasilenie objawów.
Jak dbać o cerę trądzikową?
Poznaj sposoby, jak zadbać o cerę trądzikową, aby nie tuszować, ale skutecznie wyeliminować jej mankamenty.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Pielęgnacja skóry trądzikowej polega na łagodzeniu objawów i utrzymaniu cery w dobrej formie. Wymaga stosowania lekkich, antybakteryjnych preparatów, które złagodzą stany zapalne i zmniejszą wydzielanie sebum.
Oczyszczanie
Najważniejsze jest oczyszczanie skóry odpowiednio dobranymi kosmetykami. Pomogą one uregulować pracę gruczołów łojowych, ograniczyć wydzielanie sebum i namnażanie się bakterii. Każdego dnia rano i wieczorem oczyszczaj cerę specjalnie dobranymi płynami i emulsjami. Raz w tygodniu wykonaj delikatny peeling enzymatyczny.
Nawilżanie
Nie zapominaj o nawilżaniu skóry. Środki do oczyszczania twarzy mogą ją wysuszyć, dlatego zadbaj o regenerację warstwy lipidowej. Wybieraj kosmetyki o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają i zawierają wysoki wskaźnik SPF, chroniący przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Unikaj tłustych i ciężkich kremów oraz kosmetyków do makijażu.
Odpowiednie kosmetyki i suplementy
Wybieraj kosmetyki zawierające cynk, siarkę, kwas salicylowy, mlekowy, glikolowy. Nie stosuj preparatów na bazie alkoholu i mydła, które mogą podrażnić zmiany skórne, spowodować przesuszanie naskórka i pobudzić wydzielanie sebum.
Regularnie zażywaj witaminy C, B2, PP. Pij napary ziołowe z bratka i pokrzywy. Dzięki przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu działaniu, pomogą w walce z niedoskonałościami skóry.
Nie popełniaj tych błędów
Pod żadnym pozorem nie wyciskaj zmian skórnych. To nie pomoże w pozbyciu się niedoskonałości, a wręcz doprowadzi do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego. Nie dotykaj twarzy brudnymi rękami, aby nie przenosić na nią zanieczyszczeń i bakterii.