Popularna musztarda zmienia nazwę! Bojkot "rosyjskich" nazw produktów!
Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że wiele firm postanowiło odciąć się od współpracy z rosyjskim agresorem. Niektóre firmy zamykają działalność w Rosji, inne kończą z wymianą handlową z tym krajem. Ludzie wyrażają w różny sposób wsparcie i jedność. Swoimi działaniami chcą zamanifestować sprzeciw wobec wojny. Okazuje się, że nawet produkty spożywcze, które określane są jako „rosyjskie”, zmieniają nazwy.
Firmy i bary bojkotują nazwy popularnych produktów
Wiele firm decyduje się na zmianę nazw swoich produktów. Nie chcą, aby ludzie kupujący ich produkty mieli nieprzyjemne skojarzenia. Sprawę przybliżono w magazynie „Polska i Świat”.
Na taki krok zdecydowała się spółka Prymat. Firma postanowiła zmienić nazwę popularnej musztardy. Chodzi o „Musztardę rosyjską”. Charakteryzuje się ona wyrazistym ostrym smakiem. W związku z tym firma zmieniała nazwę na „Musztarda bardzo ostra”. Zarząd zapewnia, że mimo zmiany nazwy smak produktu pozostaje ten sam.
Na podobny krok zdecydowała się także firma Społem. Zarządzający podkreślają, że ich decyzja jest odpowiedzią na sugestię konsumentów. Firma zmieniła nazwę produktu z „rosyjska” na „ostra”.
Nie tylko producenci produktów, ale również właściciele barów i restauracji dołączyli do akcji bojkotowania. Wiele z gastronomicznych lokali zmieniło nazwę popularnych „pierogów ruskich”. Właściciele w swoim menu sprzedają je obecnie pod nazwą „pierogi ukraińskie” lub „pierogi z serem i ziemiankami”. Twierdzą, że stara nazwa przywoływała klientom niemiłe skojarzenia. Na wywieszonych menu nazwa „ruskie” jest przekreślona na znak manifestu.
„W akcie symbolu przekreślimy tę nazwę "ruskie", żeby pokazać, że wspieramy Ukrainę i że jesteśmy przeciwni tej agresji rosyjskiej” – wyjaśnia Piotr Pomes z Pierogarni Pierożak.
Skąd nazwa „ruskie”?
Dr hab. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wyjaśnia, że nazwa „ruskie” przyjęła się w czasach PRL-u. Określenie to znajdziemy w starych książkach kucharskich sprzed 200 lat. Termin ten odnosi się do wschodniej ludności Rzeczypospolitej, czy Białorusinów, czy Ukraińców.
Pierogi ruskie pochodzą z Rusi Czerwonej. Tradycyjnie było to danie bardzo popularne wśród Polaków zamieszkujących tereny dzisiejszej Ukrainy.
“Pierogi ruskie”, pierogi galicyjskie– popularny w Polsce i na Ukrainie (czyli na Rusi) rodzaj pierogów, których nazwa wywodzi się od Rusi Czerwonej (Galicja Wschodnia).
Okazuje się, że „pierogi ruskie” wcale nie są popularnym daniem wśród Rosjan.
Magda Gessler podkreśla natomiast, że u niej w rodzinnym domu mówiono na nie „pierogi wołyńskie”. Danie przywędrowało z Wołynia, gdzie jej rodzina posiadała włości.