Newsy

Polki otrzymują wezwania na przeszkolenie wojskowe. Kto trafi do rezerwy?

 

Od początku kwietnia 2022 r. polska armia rozpoczęła szkolenia dla rezerwistów. Od lutego wezwanie na ćwiczenia zostały wysłane do ponad 220 tysięcy osób. Powołanie na przeszkolenie otrzymują również kobiety, nie tylko te z zawodem medycznym. 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 grudnia 2021 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2022 r., obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej dotyczy również kobiet. 

 W rozmowie ze stołeczną "Gazetą Wyborczą" ppłk Robert Dymerski z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie tłumaczył, że jednostki wojskowe mają różne zapotrzebowania na różnego rodzaju czynności.

Kobiety z jakim wykształceniem otrzymają powołanie do odbycia szkolenia wojskowego?

Wezwania na szkolenia wojskowe trafiły do kobiet urodzonych w latach 1998-2003. Wezwanie mogą otrzymać zarówno kobiety o wykształceniu przydatnym do czynnej służby wojskowej jak i te, które pobierają dopiero naukę w tych kierunkach.

Mowa głównie o szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria.

Jak działa to w praktyce?

Za udział w szkoleniu, które trwa od 2 do 30 dni, otrzymywane jest uposażenie zasadnicze wypłacane przez jednostkę wojskową. Co więcej, rezerwiści na czas ćwiczeń otrzymują bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę medyczną i umundurowanie.

Warto wiedzieć, że jeśli osoba pracuje, pracodawca ma obowiązek udzielić jej bezpłatny urlop na czas trwania ćwiczeń.

Nie każdy trafi na ćwiczenia

W rozmowie z Portalem Samorządowym ppłk. Mariusz Błaszczyk tłumaczył, że procedura jest dwuetapowa. "Najpierw komenda wzywa obywatela do stawienia się w WKU, by nadać mu meldunek przydziału mobilizacyjnego, czyli – mówiąc bardziej obrazowo – przydzielić mu miejsce w konkretnej jednostce. Następnie rezerwista oczekuje na fazę drugą. To czas, kiedy ta jednostka »upomina się«, by stawił się na ćwiczenia wojskowe – czy to, żeby sprawdzić jego umiejętności w przydzielonej specjalizacji, czy to przeszkolić w zakresie innej.

Popularne artykuły

Tak reaguje ciało kobiety na brak witaminy B12! Oto objawy, których nie można lekceważyć

Przez 2 tygodnie nie korzystała z toalety. Gdy wróciła z wakacji trafiła do szpitala.

Powódź destabilizuje ceny mieszkań na Dolnym Śląsku!? Drastyczne zmiany na rynku nieruchomości!