Wielkanoc

Przepis Magdy Gessler na staropolski żurek! Idealny na Wielkanoc.

Jednym z tradycyjnych potraw świąt Wielkanocnych jest oczywiście żurek z białą kiełbasą i jajkiem. Jak go zrobić według przepisu Magdy Gessler? Podpowiadamy!

Święta Wielkanocne 

Święta Wielkanocne już za niedługo, a więc najwyższa pora na sporządzenie listy potraw oraz zakupów, jakie trzeba będzie zrobić. Lepiej zająć się tym wcześniej, aby mieć pewność, że wszystkie składniki zostaną zakupione, a przygotowanie potraw będzie czystą przyjemnością. Na Wielkanocnym stole nie może zabraknąć oczywiście tradycyjnego żurku, który podaje się z białą kiełbasą. Swoim przepisem na wielkanocny żur podzieliła się znana i ceniona polska restauratorka, Magda Gessler. Jako znawczyni polskiej kuchni i jej promotorka ma ona oczywiście swój przepis na żur wielkanocny, który w swoim składzie ma grzyby, a robiony jest na domowym zakwasie.

Żurek Wielkanocny 

Żurek wielkanocny można kupić już gotowy, przygotować go z torebki lub samemu postarać się stworzyć go od postaw. Danie przygotowane własnoręcznie na pewno będzie miało niepowtarzalny smak i będzie miało mniej sztucznych składników niż jego gotowe już wersje. Gwiazda „Kuchennych rewolucji” przyznała, że sekretem dobrego żurku wielkanocnego są grzyby oraz najwyższej jakości zakwas. Musi on jednak być przygotowany przynajmniej trzy dni wcześniej przed ostatecznym gotowaniem. Na smak żurku wpływa również rodzaj kiełbasy, którą do niego dodamy.

Rady Magdy Gessler 

Według Magdy Gessler odpowiednią kiełbasą do wielkanocnego żura jest jej biała odmiana, które powinna być lekko przy szarawa. Różowe jej odcienie podpowiadają, że została do niej dodana peklosola, która nie jest pożądanym składnikiem. Przed dodaniem kiełbasy do żuru należy ją wcześniej sparzyć i co ciekawe, nie kroić na kawałki, tylko podać ją w całości.

https://www.instagram.com/p/CYmRhPhItcg/

Przepis Magdy Gessler na żur wielkanocny 

Ugotowanie wielkanocnego żura według przepisu Magdy Gessler wymaga przygotowania poniższych składników. Oto cała lista:

• 350 g mąki razowej,

• 1 l wody,

• 4 ząbki czosnku,

• 5 grzybów, najlepiej prawdziwków,

• 1 łyżka masła,

• 1 l bulionu warzywnego,

• 250 ml śmietany,

• 4 jajka,

• 300 g białej kiełbasy,

• przyprawy: sól, pieprz czarny, majeranek, liście laurowe, ziele angielskie,

•natka pietruszki.

Przygotowanie

Krok 1

Na początek należy przygotować domowy zakwas. W tym celu do wysokiego naczynia należy wsypać mąkę i zalać ją wrzątkiem, aby stworzyła jednolitą masę. Dopiero wtedy można dolać resztę wody, dodać czosnek, ziele angielskie i liść laurowy. Następnie należy naczynie przykryć gazą i odstawić w ciepłe miejsce, gdzie będzie stało przez trzy dni. Każdego dnia należy go jednak zamieszać, a w ostatni dzień, gdy będzie miał już kwaśny smak, trzeba go odcedzić.

Krok 2

Kolejnym krokiem jest przygotowanie bulionu, w którym należy zaparzyć kiełbasę, która na końcu będzie dodana na żura.

Krok 3

Po zaparzeniu kiełbasy należy ją wyjąć z bulionu, a w jej miejsce dodać zakwas oraz resztę przypraw. Grzybów nie należy kroić tylko dodać je w całości.

Krok 4

Kolejnym krokiem jest ugotowanie jajek na twardo i po ostygnięciu pokrojenie ich na cztery części.

Krok 5

Po przegotowaniu się zakwasu z bulionem oraz przyprawami należy dodać do niego niepokrojoną kiełbasę. Gdy pętka się zagrzeją, wtedy należy wlać żurek do talerzy i dodać jajka. Całość można udekorować świeżo pokrojoną natką pietruszką.

Popularne artykuły

Więźniowie będą płacić za prąd!

Hotel nie taki, jak na zdjęciu. Zapadł wyrok sądu!

Światowy Dzień Szympansa: Dlaczego jest tak ważny?