Nazywana była chorobą dobrobytu- poznaj jej objawy i leczenie
Nazywana była chorobą dobrobytu, ponieważ rozwój tego schorzenia powiązany był z dietą, bogatą w tłuste potrawy i nieodpowiednim, mało aktywnym stylem życia. Dowiedz się, czym jest dna moczanowa, jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie.
Nazywana była chorobą dobrobytu
Dna moczanowa, inaczej podagra, skaza moczanowa, artretyzm, kiedyś określana była chorobą bogatych ludzi i dobrobytu. Wszystko przez to, że jej rozwój związany był z niewłaściwą dietą, bogatą w tłuste potrawy oraz nieodpowiednim, mało aktywnym stylem życia.
Czym jest dna moczanowa?
Dna moczanowa to ostre zapalenie stawów, schorzenie któremu towarzyszy wyjątkowo gwałtowne i bolesne zapalenie stawów.
Choroba atakuje zwykle staw śródstopno-paliczkowy, u podstawy dużego palca u stopy, często obejmuje również staw skokowy, palców, kolanowy czy nadgarstka. Czasem przybiera postać guzków dnawych i kamieni nerkowych.
Jak się objawia ta choroba?
Symptomy nasilają się głównie nocy i trwają kilka godzin, może towarzyszyć im zmęczenie oraz wysoka temperatura. Zaatakowane miejsca są obrzęknięte, zaczerwienione i wyjątkowo bolesne. Ból stopniowo się nasila i osiąga szczyt po około 8-12 godzinach. Niestety nieleczone napady mogą trwać zarówno kilka godzin, jak i przeciągać się do tygodnia lub dwóch.
Kto jest najbardziej narażony?
Schorzenie to dotyczy 2% populacji, są to głównie mężczyźni w średnim wieku oraz seniorzy. U kobiet dna moczanowa występuje o wiele rzadziej i tylko po menopauzie.
Jakie są przyczyny tej choroby?
Dnę moczanową wywołuje podwyższony poziom kwasu moczowego. Kwas nie mając ujścia, krystalizuje się i odkłada w stawach, ścięgnach oraz otaczającej ich tkance.
Ostry napad dny moczanowej mogą wywoływać takie czynniki, jak wysiłek fizyczny, uraz, alkohol, jedzenie zawierające dużą ilość związków purynowych, a także niektóre leki.
W razie wystąpienia objawów skonsultuj się z lekarzem!
Brak rozpoznania i leczenia choroby powoduje, że kolejne ataki są bardziej nasilone i trwają dłużej. Obejmują także pozostałe stawy.
Leczenie dny moczanowej
Dlatego jeśli zauważysz u siebie objawy dny moczanowej, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem:
- Zleci wykonanie specjalistycznych badań i zdiagnozuje chorobę.
- Jeśli to dna moczanowa, należy być pod stałą kontrolą reumatologa.
- Leczenie obejmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy lub kolchicynę.
- Lekarz może zalecić operacyjne usunięcie guzków moczanowych i kamieni nerkowych.
- W powrócę do zdrowia pomoże zmiana diety i stylu życia.
- Należy ograniczyć żywność z wysoką zawartością puryn. Trzeba unikać takich produktów jak: podroby, mięsa (wołowina, wieprzowina, dziczyzna), tłuste sosy, ryby morskie, grzyby, warzywa strączkowe, alkohol, kawa, herbata, kakao, ostre przyprawy.
- Ważne jest też utrzymywanie umiarkowanej, regularnej aktywności fizycznej oraz podtrzymanie zdrowego stylu życia.
- Profilaktyka obejmuje monitorowanie ciśnienia, masy ciała oraz okresowe badania poziomu lipidów i glukozy.