Zdrowie

Czym jest zgaga i jak sobie z nią radzić?

Uczucie pieczenie i palenia w przełyku lub żołądku to dokuczliwy objaw, z którym zmaga się wiele osób. Dowiedz się, czym jest zgaga i jak sobie z nią radzić.

Czym jest zgaga?

Zgaga to uczucie pieczenia i palenia w klatce piersiowej, które najczęściej pojawia się za mostkiem, a niekiedy promieniuje nawet do gardła. Zmaga się z nią wiele osób, szacuje się, że ten problem dotyka nawet 26% populacji.

Zgaga jest objawem, a nie chorobą samą w sobie. Może mieć poważniejsze podłoże chorobowe i sygnalizować występowanie choroby refluksowej przełyku, wrzodów żołądka, dwunastnicy, czy niestrawności.

Jakie są przyczyny zgagi?

Przyczyną zgagi jest podrażnienie błony śluzowej przełyku. Wynika z cofania się treści z żołądka do przełyku, bez odruchu wymiotnego, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego. Problem ten dotyczy dolnego zwieracza przełyku, który u części osób jest za często rozluźniony.

Co może nasilać zgagę?

Problem ten często pojawia się u kobiet w ciąży, osób z nadwagą i otyłością, u takich którym brakuje aktywności fizycznej, palą papierosy, nadużywają alkoholu lub mają złe nawyki żywieniowe.

Występowanie zgagi może nasilać obfity, ciężkostrawny posiłek, ćwiczenia fizyczne, bieganie, schylanie się lub leżenie po posiłku, kaszel, kichanie czy parcie przy oddawaniu stolca. Może ją nasilać zażywaniu na czczo leków zawierających kwas acetylosalicylowy, czy antybiotyków.

Jakie są objawy zgagi?

Przy zgadze pojawia się uczucie palenia, pieczenia, czasem gniecenia. Niekiedy trudno je zlokalizować czy opisać, najczęściej pojawia się za mostkiem, a niekiedy promieniuje nawet do gardła. Zgadze często towarzyszy gorzki posmak w ustach.

Domowe sposoby na zgagę

  • Jedz częściej, ale sięgaj po małe porcje posiłków.
  • Nie jedz tuż przed snem i wysiłkiem fizycznym.
  • Unikaj potraw i napojów, które wywołują zgagę. Przede wszystkim potraw tłustych, ciężkostrawnych, ostrych, pomidorów, czosnku, cebuli, owoców cytrusowych, czekolady, mocnej herbaty i kawy.
  • Zrezygnuj z palenia tytoniu i picia alkoholu.
  • Regularnie się ruszaj.
  • Utrzymuj prawidłową masy ciała.
  • Unikaj ciasnych i niewygodnych ubrań i pasków.
  • Układaj się do snu na lewym boku z podniesionym zagłówkiem łóżka, tak aby odpoczywać w pozycji półleżącej.
  • Ulgę przyniesie stosowanie leków dostępnych bez recepty i zobojętniających kwas żołądkowy. Trzeba pamiętać o tym, że nie wolno ich nadużywać ani też stosować jednorazowo.
  • Ogranicz stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kiedy udać się do lekarza?

Zgaga pojawiająca się od czasu do czasu, nie jest powodem do obaw. Można ją złagodzić domowymi sposobami. Jednak, gdy ten problem występuje często lub się nasila, konieczna jest wizyta u lekarza.

Zleci wykonanie specjalistycznych badań, które wskażą przyczynę problemu. W postawieniu diagnozy pomoże gastroskopia, prześwietlenie przewodu pokarmowego lub tomografia.

Popularne artykuły

Najlepsze lekarstwo na żylaki! Masz je w domu!

Dofinansowanie na soczewki lub okulary! Pracownik jednak bez wielu uregulowanych kwestii

Jak skutecznie uchronić się przed przeziębieniem