O czym może świadczyć szum w uszach?
Kiedyś uważano, że to choroba starszych osób, jednak coraz więcej młodych osób zwraca się do lekarzy z tym problemem. Szumy uszne nie są wywoływane przez dźwięki pochodzące z otoczenia i są słyszane jedyne przez osobę cierpiącą na tę dolegliwość. Mogą poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, o czym mogą świadczyć!
Czym są szumy uszne?
Szumy uszne to przypadłość akustyczna, która nie jest wywoływana przez dźwięki pochodzące z otoczenia. Są słyszane tylko w głowie i żadna osoba z zewnątrz nie jest w stanie ich usłyszeć.
Czasem stają się tak uciążliwe i natrętne do tego stopnia, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nierzadko są objawem różnych schorzeń, a nawet poważnych chorób.
Szum w uszach- objawy
Osobom z szumem w uszach nie jest łatwo je opisać. Często określane są jako brzęczenie albo bzyczenie. Słyszane ze środka głowy sprawiają wrażenie głośniejszych, niż w rzeczywistości. Ich tempo bywa synchronizowane z rytmem serca. Często towarzyszy im nadwrażliwość na dźwięki, dyskomfort w uszach i bóle głowy. Mogą wywoływać napięcie i rozdrażnienie, problemy z koncentracją, obniżenie nastroju, a nawet prowadzić do depresji, połączonej z myślami samobójczymi. Chorym często dokucza bezsenność, która powoduje przewlekłe zmęczenie.
Szum w uszach- przyczyny
Istnieje wiele przyczyn szumów usznych oraz chorób, którym mogą towarzyszyć.
- Szumy uszne często są bagatelizowanym objawem postępującego niedosłuchu.
- Mogą być objawem pewnych chorób infekcyjnych, takich jak zapalenie ucha środkowego czy opon mózgowych.
- Zdarza się, że towarzyszą takim chorobom uszu, jak stany zapalne nerwu słuchowego czy ucha wewnętrznego.
- Mogą być objawem starzenia się narządu słuchu, które rozpoczyna się ok. 60 roku życia.
- Mogą być odczuwane przez osoby, które regularnie przebywają w hałasie lub słuchają głośnej i mocnej muzyki (szczególnie przez słuchawki).
- Mogą być skutkiem zaburzeń pracy ośrodkowego układu nerwowego.
- Mogą wynikać ze zwyrodnień albo urazów kręgosłupa szyjnego i głowy lub być pozostałością po wypadkach ze wstrząsem mózgu lub urazach akustycznych.
- Wynikać z uszkodzeń nerwu ślimakowo-przedsionkowego, przy przebiegu np. stwardnienia rozsianego lub półpaśca usznego.
- Ich występowanie może być związane z nadciśnieniem, niedociśnieniem tętniczym lub anemią.
- Szumy uszne mogą pojawiać się na skutek zażywania pewnych leków: stosowanych podczas chemioterapii, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czy leków moczopędnych.
Szum w uszach- kiedy udać się do lekarza?
Jeśli objawy występują incydentalnie, w słabym lub umiarkowanym natężeniu, ustępują samoistnie i nie utrudniają funkcjonowania, nie ma powodów do obaw.
W przypadku zauważenia u siebie długotrwałych i nasilonych objawów, warto udać się na konsultację ze specjalistą. Laryngolog zdiagnozuje problem, zleci szereg badań otolaryngologicznych z oceną narządu słuchu i równowagi lub wykonanie szczegółowych badań radiologicznych.