Czy w maju 2022 roku jest niedziela handlowa?
W maju mamy niedziel. Czy któraś z nich jest handlowa? Sprawdzamy!
Niedziele handlowe i niehandlowe
Od 2018 roku rząd wprowadził niedziele handlowe i niehandlowe. Miało i ma to na celu ograniczenie handlu w niedzielę, aby rodziny mogły spędzić ten czas razem. Zamknięcie sklepów w galeriach handlowych oraz ich pojedynczych filii spowodowało, że ludzie zaczęli robić częściej zakupy w ciągu tygodnia. Rok 2022 jest już piątym rokiem, kiedy funkcjonują niedziele niehandlowe i handlowe. Ludzie powoli przyzwyczaili się do tego, że nie wszystkie sklepy są otwarte. Na szczęście w kalendarzu nadal mamy kilka niedziel handlowych, kiedy to centra handlowe są otwarte i można pójść wtedy na zakupy. W 2022 roku mamy tylko 7 niedziel handlowych. Czy któraś z nich wypada w maju?
Niedziele w maju
W maju mamy aż 5 niedziel, które wypadają 1,8,15,22 i 28 maja. Niestety maj nie jest miesiącem, gdzie ostatnia niedziela jest handlowa. Co więcej, w maju nie wypadają ani święta Wielkanocne, ani Boże Narodzenie a to przeważnie przed tymi świętami mamy niedzielę handlową. W związku z tym w maju wszystkie niedziele są niehandlowe.
Niedziele handlowe w 2022
W 2022 roku mamy tylko 7 niedziel handlowych. Dla porównania w 2018 roku było ich aż 29. W bieżącym roku niedziele handlowe wypadają:
• 30 stycznia,
• 10 kwietnia,
• 24 kwietnia,
• 26 czerwca,
• 28 sierpnia,
• 11 grudnia,
• 18 grudnia.
Ustawa o zakazie handlu
Wiadomo, że gdy tylko weszła ustawa o niedzielach handlowych i niehandlowych, to przedsiębiorcy zaczęli się burzyć, a co tym idzie, zaczęli szukać sposobu na pominięcie tych przepisów. Jednym z najpopularniejszych było ustanowienie sklepu placówką pocztową, gdzie można było odbierać i nadawać paczki. Tym tropem poszła m.in. sieć sklepów Lidl, Kaufland czy Dino. Sieci tych sklepów są otwarte w każdą niedzielę, ponieważ otrzymały odpowiedni status. Placówką pocztową stały się również niektóre sklepy sieci Biedronka, Auchan, Carrefour, Netto, Stokrotka, Inter Marche, a co ciekawe również Castorama, Leroy Merlin i Bricomarche oraz Smyk i Empik.
Nowelizacja ustawy
Od 1 lutego 2022 roku weszła jednak w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z nią sklepy nie będą mogły powoływać się już na zapis o placówce pocztowej, jeśli faktycznie nie będą świadczyć usług przyjmowania, sortowania czy doręczania przesyłek pocztowych, z których dochód będzie przeważający. Co więcej, taka działalność musi być faktycznie wykonywana w danej placówce oraz przychody z niej muszą stanowić co najmniej 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Taki zapis stanowczo zmniejszył ilość sklepów, które będą mogły być otwarte w niedziele niehandlowe.