Od 1 marca obowiązkowe szczepienia! Co trzeba wiedzieć?
Od 1 marca 2022 roku w życie wchodzi obowiązek szczepień dla kilku grup społecznych. Ministerstwo zdrowia utrzymuje narrację, że nie poddanie się szczepieniu pomimo braku przeciwwskazań może wiązać się ze zwolnieniem ze stanowiska.
https://www.instagram.com/p/CRG1rk2ow3A/
Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 - rozporządzenie
Od 1 marca 2022 roku w życie wchodzą obowiązkowe szczepienia dla służb medycznych - lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, studentów medycyny i pracowników wielu innych podmiotów medycznych.
Obowiązek ten dotyczy także ozdrowieńców. “Obowiązek szczepienia przeciw COVID-19 dotyczy również ozdrowieńców z grupy zawodów medycznych, farmaceutów, studentów medycyny i pracowników podmiotów medycznych.” - czytamy na stronie gov.pl.
Obowiązek nie będzie jednak dotyczył osób, które mają przeciwwskazania do szczepienia.
“Odmowa może wiązać się ze zwolnieniem”
W informacji, jakie przekazało mediom Ministerstwo Zdrowia wynika, że Kodeks Pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.
"Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu" – stwierdziło Ministerstwo Zdrowia. Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może także uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu.
Z informacji podanych na stronie rządowej wynika:
“Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2022 r. poz. 340), obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 podlegają w szczególności:
1) osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2021 r. poz. 711, 1773 i 2120) w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;
2) osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym.
Powyższe osoby zobowiązane są poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19 w terminie nie późniejszym niż do dnia 1 marca 2022 r.”
https://www.instagram.com/p/CPnU6XIo51p/