Newsy

Rusza masowe sprawdzanie pieców! Czym grozi niewpuszczenie kontrolera?

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że w pierwszym kwartale 2023 roku będą przeprowadzane masowe kontrole pieców. Urzędnicy będą sprawdzać stan faktyczny w oparciu o informacje zawarte w złożonych deklaracjach CEEB. Osoby, które będą utrudniać kontrole, narażone będą na wysokie kary.

 

Ruszają masowe kontrole pieców!

Kontrole będą przeprowadzane w związku z masowym edytowaniem wcześniej złożonych deklaracji. Przypomnijmy, że wielu Polaków postanowiło edytować swoje deklaracje, po ogłoszeniu wprowadzenia dodatku węglowego.

Wyznaczone osoby będą sprawdzać zgodność źródła ciepła ze złożonym dokumentem. Sprawdzą, czy korekty deklaracji były spowodowane pomyłką, czy chęcią zdobycia dodatku węglowego.

Kontrole będą przeprowadzane w pierwszym kwartale 2023 roku.

Kto jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli? 

Do przeprowadzenia kontroli uprawnieni będą kominiarze, urzędnicy gminni, a także inspektorzy środowiska. Osoby te będą legitymować się upoważnieniem wystawionym przez Głównego Inspektora Budowlanego. Musi ona zawierać pieczęć z orłem i legitymację służbową ze zdjęciem. 

WAŻNE: Jeśli będzie mieć wątpliwości związane z autentycznością uprawnień możesz skontaktować się z Departamentem Inspekcji i Kontroli Budowlanej (tel. 22 661 83 61), lub z Departamentem Wyrobów Budowlanych (tel. 22 661 80 68).

 

Odpowiedzialność karna za składanie fałszywych oświadczeń!

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego niejednokrotnie przypominał w swoich komunikatach, że za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna od pół roku do 8 lat więzienia.

 

Co, jeśli nie wpuszczę kontrolera?

Okazuje się, że uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli jest łamaniem prawa.

Każdy kto zgłosił piec, podlega obowiązkowej kontroli zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - Dz. U. poz. 719 z późn. zm.).

W przypadku uniemożliwienia przeprowadzenia kontroli urzędnicy mogą wezwać policję.

Za utrudniania przewidziano karę grzywny lub pozbawienia wolności do trzech lat.

Kilka słów przypomnienia o deklaracji CEEB

Centralna Baza Emisyjności Budynków (CEEB) to ewidencja, która zawiera informacje o źródłach ogrzewania budynków. Baza ta powstała, aby pomóc w walce z kopciuchami, poprawić jakość powietrza i walczyć ze smogiem.

Deklarację CEEB mają obowiązek złożyć właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajdują się źródła ciepła.

Przypomnijmy, że dla źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r., deklaracje należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku.

Okazuje się, że niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie podlega pod karę grzywny zgodnie z Kodeksem Wykroczeń.

Osoby, które nie przesłały deklaracji i chcą uchronić się przed karą grzywny, muszą niezwłocznie wysłać dokument oraz dołączyć do niego tzw. czynny żal z wyjaśnieniem.

Popularne artykuły

Ilona Łepkowska ostro krytykuje Rozenek i jej nowy program. „Rozenek to sztuczny twór”

Byk: Uważaj na zazdrosnego współpracownika! Horoskop dzienny na 10 listopada!

Ksiądz jako normalna praca na etat. Tego chcą Polacy?