Newsy

Świadczenie pielęgnacyjne a dodatek mieszkaniowy. Czy można pobierać jednocześnie?

Świadczenie pielęgnacyjne oraz dodatek osłonowy są formą wsparcia finansowego oferowanego przez państwo. Jak uzyskać świadczenia? Komu przysługują? Czy można je pobierać jednocześnie?

 

Świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne jest świadczeniem opiekuńczym. Przyznawane jest osobom, które na rzecz opieki nad osobą niepełnosprawną musiały zrezygnować z pracy.

Osoba niepełnosprawna musi posługiwać się odpowiednim orzeczeniem. Ze świadczenia może skorzystać: matka, ojciec, osoba będąca spokrewnioną rodziną zastępczą, faktyczny opiekun dziecka.

Ze świadczenia można skorzystać, jeśli osoba, którą się opiekujemy nabyła niepełnosprawności do 18 roku życia lub niepełnosprawność dotknęła ją w trakcie nauki w szkole, bądź w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta. Potrzebne będą dokumenty tj. orzeczenie o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Świadczenie przyznawane jest na czas nieokreślony.

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2022 r. wynosi 2119 zł miesięcznie.

 

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy jest formą finansowego wsparcia dla osób, które mają trudność w regulowaniu płatności za mieszkanie. Świadczenie przyznawane jest na okres 6 miesięcy.

Warunkiem uzyskania takiej pomocy jest spełnienie kryteriów dochodowych:

  • Średni miesięczny dochód w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie może przekroczyć kwoty 2.265,01 zł, w przypadku prowadzenia gospodarstwo jednoosobowego.

 

  • W przypadku gospodarstwa wieloosobowego średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego przypadający na jedną osobę nie może przekroczyć kwoty 1.698,76 zł.

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek do urzędu gminy lub miasta. Potrzebne będą dokumenty tj. deklaracja o dochodach gospodarstwa domowego w ciągu ostatnich 3 miesięcy, zaświadczenie o dochodach oraz dokumentacja potwierdzająca tytuł prawny do lokalu.

Warunkami do skorzystania z takiego wsparcia są trzy kwestie:

  • Posiadanie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, 
  • Spełnianie kryterium dochodowego,
  • Zajmowanie lokalu o określonej powierzchni normatywnej.

Aby skorzystać ze świadczenia nie trzeba posiadać statusu osoby bezrobotnej.

 

Czy świadczenie można pobierać jednocześnie?

Tak,  jest możliwość skorzystania w obu świadczeń jednocześnie.

Zgodnie z Ustawą z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa oraz Ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych można korzystać zarówno z dofinansowania będącego przedmiotem aktu prawnego, jak i z dodatku pielęgnacyjnego. 

 

Szczegółowe informacje o dodatku mieszkaniowym znajdziecie TUTAJ

Szczegółowe informacje o świadczeniu pielęgnacyjnym znajdziecie TUTAJ

Popularne artykuły

Świadczenie 2 tys. złotych z powodu koronawirsa. Kto może je dostać?

Kiedy trzeba iść do kościoła w okresie wielkanocnym?

Takie ciasto z malinami robiła moja mama! Kluczem to puszystości pianki jest TEN jeden składnik!