Urlopy rodzicielskie 2022 - zmiany w przepisach.
Rząd szykuje zmiany w Kodeksie Pracy. Dokładny zakres zmian ujęty jest w wykazie prac legislacyjnych rządu. Celem tej inicjatywy jest dostosowanie Kodeksu Pracy do postanowień unijnych dyrektyw. Prawdopodobnie rząd przyjmie zmiany w drugim kwartale bieżącego roku. Sprawę przybliżył „Dziennik Gazeta Prawna”.
Zmiany w urlopach rodzicielskich
Zmiany zakładają, że łączny wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców będzie wynosił do 41 tygodni (w przypadku narodzin jednego dziecka). Obecnie są to 32 tygodnie.
Po zmianach ojcom ma przysługiwać dziewięć tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego. Jeśli tata nie wykorzysta takiego urlopu, wolne dni przepadną, gdyż nie będzie możliwości przeniesienia ich na matkę dziecka.
Za okres nieprzenoszalnej 9-tygodniowej części urlopu tato dziecka otrzyma zasiłek, który wyniesie 70% podstawy wymiaru.
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w projekcie zmian w Kodeksie Pracy ma znaleźć się zapis o ustaleniu wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego na poziomie 70% podstawy wymiaru zasiłku. Jak dodaje "DGP" w razie złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie nie później niż 21 dni po porodzie miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Wprowadzone zmiany mają również dotyczyć zasiłku opiekuńczego. W roku kalendarzowym będą przysługiwały dodatkowe dni wolne – do 5 dni. Warto podkreślić, że za te dni nie będzie wypłacane wynagrodzenie. Z wolnych dni można skorzystać, aby zapewnić osobistą opiekę osobie będącej krewnym, lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym.
Zmiany przewidują również dodatkowe dni wolne z powodu działania siły wyższej w pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Wymiar to 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym. W czasie trwania takiego urlopu pracownikowi zostanie wypłacone 50% wynagrodzenia.
"Możliwość skorzystania z elastycznej organizacji pracy będzie przysługiwała rodzicom opiekującym się dzieckiem do 8 lat oraz opiekunom, tj. pracownikom zapewniającym opiekę, lub wsparcie krewnemu lub osobie zamieszkującej z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym, którzy wymagają znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Odrzucenie wniosku o elastyczną organizację pracy będzie wymagało przedstawienia przez pracodawcę pisemnego uzasadnienia" – „Dziennik Gazeta Prawna” cytuje opis projektu.
Zmiany w umowach na czas określony
Wprowadzone zmiany mają także dotyczyć umów na czas określony. Nałożony będzie obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia takiej umowy.
Dodatkowo osoba na umowie czasowej może ubiegać się o umowę stałą. W przypadku odmowy pracodawca będzie musiał uzasadnić swoją decyzję.