Prawo

Czy na umowie zlecenie przysługuje nam urlop macierzyński?

Wiele kobiet odkłada decyzję o zajściu w ciąże z uwagi na niestabilną sytuację finansową, czy zawodową. Wątpliwości pojawiają się szczególnie u kobiet pracujących na podstawie umowy zlecenie. Obawiają się zwolnienia lub braku możliwości skorzystania z zasiłku macierzyńskiego. Dziś rozwiejmy wątpliwości i odpowiemy na najważniejsze pytania.

 

Umowa zlecenie a ochrona kobiety w ciąży

Na wstępie należy przypomnieć, że umowa zlecenie  jest umową cywilno-prawną, nie podlega ona pod przepisy Kodeksu Pracy.

Pracodawca może rozwiązać umowę w dowolnym momencie.

Ponadto kobieta pracująca na podstawie umowy zlecenie nie jest objęta ochroną w miejscu pracy. Kwestia ta zależy wyłącznie od woli i podejścia pracodawcy

 

Umowa zlecenie: Czy przysługuje zasiłek chorobowy w ciąży?

Zasiłek chorobowy w okresie zwolnienia lekarskiego przysługuje, jeśli ciężarna objęta jest dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Ważną informacją jest to, że składki muszą być odprowadzane przez co najmniej 90 dni. Zasiłek będzie przysługiwał po upływie 90 dni kalendarzowych od daty zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek choroby będzie wypłacany, jeśli lekarz stwierdzi tymczasową niezdolność do wykonywania obowiązków ( np. zagrożona ciąża).

Wysokość składki chorobowej wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru.

 

Umowa zlecenie: Co z zasiłkiem macierzyńskim?

Ciężarna kobieta może liczyć na zasiłek macierzyński, jeśli w dniu porodu była objęta ubezpieczeniem chorobowym (odprowadzała dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe).

WAŻNE: Okres podlegania pod ubezpieczenie nie ma znaczenia. Ważne jest, aby ciężarna była nim objęta w dniu porodu.

Przypomnijmy, że zasiłek macierzyński możemy pobierać przez 52 tygodnie - 20 tygodni za okres urlopu macierzyńskiego i 32 tygodni urlopu rodzicielskiego (w przypadku urodzenia jednego dziecka).

 

Umowa zlecenie: Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi średnia podstawa składki na ubezpieczenie chorobowe z dwunastu pełnych miesięcy przed porodem.

Gdy umowa zlecenie wykonywana jest krócej niż rok, średnia uwzględnia tylko pełne miesiące, w których umowa rzeczywiście była realizowana.

 

 

Umowa zlecenie: Czy kobieta w ciąży może zostać zwolniona?

Tak. Zleceniobiorca może rozwiązać umowę (lub jej nie przedłużyć) w dowolnym momencie.

 

Jakie składki odprowadzane na umowie zlecenie?

Zleceniodawca odprowadza do ZUS następujące OBOWIĄZKOWE składki:

  • na ubezpieczenie emerytalne;
  • na ubezpieczenie rentowe;
  • na ubezpieczenie zdrowotne;
  • na ubezpieczenie wypadkowe.

Ubezpieczenie chorobowe jest DOBROWOLNE.

Własna działalność gospodarcza a zasiłek macierzyński i wychowawczy

Osoba prowadząca działalność gospodarczą obowiązkowo opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest DOBROWOLNE. 

Zasiłek macierzyński i chorobowy przysługuje kobiecie, która prowadząc działalność gospodarczą, podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą może skorzystać z 3-letniego „urlopu wychowawczego”, na podobnych zasadach jak pracownicy zatrudnieni na etacie. Konieczne jest jednak zawieszenie działalności gospodarczej po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS.

 

Popularne artykuły

Kobiety, uwaga! Zmiany w darmowych badaniach! Zobacz, co zmieni się od 1 listopada!

Co mówi o Tobie wygląd linii serca?

Uczniowie nie będą zadowoleni! Takiego roku szkolnego nie było od 11 lat