Rodzicielstwo

Jak sprawdzić, czy nasze dziecko ma ubezpieczenie zdrowotne?

Należy pamiętać, że dziecko nie zostaje automatyczne objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w momencie narodzin i zgłoszeniu malucha w Urzędzie Stanu Cywilnego. Aby dziecko objęte było bezpłatną opieką zdrowotną, należy zgłosić je do ubezpieczenia. Najczęściej zgłoszenie składamy sami do ZUS-u w przypadku, gdy rodzic prowadzi własną firmę lub do swojego pracodawcy.

Opiekunowie prawni mają ustawowy obowiązek ubezpieczenia swoich dzieci. Zgłoszenie takie musi nastąpić do 7 dni od dnia narodzin dziecka.

Z ubezpieczenia zdrowotnego dzieci mogą korzystać aż do ukończenia 18. roku życia, a także później. Warunkiem jest jednak podjęcie nauki, np. na uczelni czy w innym zakładzie kształcenia aż do ukończenia 26 lat. Wyjątkiem jest dziecko niepełnosprawne, które podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, bez względu na wiek.

 

Jak i gdzie sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?

Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy dziecko jest na pewno ubezpieczone. Pozwoli to na skorzystanie z publicznej ochrony zdrowia w razie nagłej potrzeby. Dane odnośnie do ubezpieczenia malucha można uzyskać na kilka sposobów:

  • Pierwszym sposobem jest zarejestrowanie się lub zalogowanie przez profil zaufany ePUAP na stronie internetowej ZUS-u.

 

  • Kolejnym sposobem jest skorzystanie z Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, czyli tzw. Ewuś. W systemie tym można sprawdzić swoje ubezpieczenie oraz ubezpieczenie dziecka. Aby skorzystać z tego portalu, należy wcześniej przeprowadzić rejestrację. Będziemy proszeni o wpisanie swojego numeru PESEL oraz potwierdzenie swojej tożsamości swoim dowodem osobistym, prawem jazdy lub paszportem. Dzieci do 18 roku życia potrzebują do potwierdzenia danych z aktualnej legitymacji szkolnej.

 

 

  • O informacje o aktywnym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej możemy poprosić pielęgniarkę lub lekarza w swojej przychodni NFZ. Po podaniu numeru PESEL osoba uprawniona poda nam potrzebne informacje.

 

  • Do maja 2021 sposobem na uzyskanie informacji było skorzystanie z Zintegrowanego Informatora Pacjenta tzw. ZIP. Aby skorzystać z platformy, należało złożyć wniosek o wydanie danych dostępowych w Wojewódzkim Oddziale NFZ. Można to było zrobić to także poprzez stronę internetową nfz.gov.pl.

Po tym, jak portal przestał być aktywny, dotychczasowi użytkownicy mogą sprawdzić informację na IKP – Internetowym Koncie Pacjenta. Po zalogowaniu się na IKP wystarczy wejść w zakładkę „Uprawnienia”. Powinny znajdować się w niej informacje na temat kont dzieci, które podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu w ramach ubezpieczenia opiekuna.

 

Jak i gdzie ubezpieczyć dziecko?

Możliwość ubezpieczenia dziecka ma opiekun prawny lub jeden rodziców. Do ubezpieczenia dziecko może być także zgłoszone przez babcię lub dziadka (w przypadku, gdy rodzice są bezrobotni). Jest także możliwość ubezpieczenia małoletniego w Urzędzie Pracy.

W przypadku, gdy nikt z rodziny nie posiada uprawnień do świadczeń, dziecko można zgłosić do Ośrodka Pomocy Społczenej do czasu rozpoczęcia przez nie nauki.

Jeśli rodzic zgłasza dziecko do ubezpieczenia do swojego pracodawcy, sporządzany jest formularz ZUS ZCNA, który przekazywany jest do ZUS-u.

Należy pamiętać o dopełnieniu formalności na nowo przy zmianie miejsca pracy.

W przypadku, gdy opiekun prowadzi własną działalność gospodarczą, musi samodzielnie zgłosić dziecko do ZUS-u – służy do tego formularz ZCNA, czyli „Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego”.

 

Popularne artykuły

Sejm przyjął DWA kluczowe programy dofinansowań! Pieniądze trafią do milionów Polaków

5 Powodów, dla których warto pić szklankę piwa dziennie!

Jak pozbyć się KAMIENIA NAZĘBNEGO? Sprawdź domowy sposób!