Newsy

Lex Czarnek przyjęte przez Sejm! Ważne zmiany w szkołach

W czwartek 13 stycznia Sejm przyjął projekt tzw. “lex Czarnek”. Zakłada on między innymi zwiększenie roli oświaty. Pomimo licznych protestów Sejm zatwierdził zmiany w szkołach. 

https://www.instagram.com/p/CYmDqDwI4y8/

Protesty przeciwko “lex Czarnek”

Ministerstwo edukacji i nauki przygotowało projekt zmian w szkołach, przeciwko któremu protestowała znaczna część uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców i organizacji pozarządowych.

Mimo tego, że znaczna część opinii publicznej domagała się odrzucenia projektu, w Sejmie większość posłów zagłosowała przeciwko jego odrzuceniu.

Za było 227 posłów, przeciw - 214, nikt się nie wstrzymał. W osób głosujących przeciwko odrzuceniu “lex Czarnek” znajdują się posłowie PiS, dwóch posłów Porozumienia, dwóch posłów z Kukiz'15 (trzeci był przeciw) i dwóch posłów niezależnych. 

Natomiast za odrzuceniem projektu byli wszyscy posłowie opozycji - Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski2050, Koalicji Polskiej, a nawet Konfederacji.

Dlaczego doszło do protestów?

Projekt “Lex Czarnek” wywołał spore kontrowersje między innymi z powodu zapisu o tym, że od tej pory szkoły i nauczyciele przestaną mieć możliwość samodzielnego decydowania o tym, jakie zajęcia odbędą się w szkole. 

Jeśli klasa/szkoła będzie chciała zaprosić nauczyciel czy edukatora z danych zajęć z zewnątrz, najpierw będzie musiała uzyskać pozytywną opinię kuratora nie później niż dwa miesiące przed planowanymi zajęciami. ..

Osoby, które protestowały zwracały uwagę na fakt, że takie rozwiązanie uderzy głównie w możliwość edukacji seksualnej w szkole, którego Prawo i Sprawiedliwość w szkołach nie chce.

Mimo licznych głosów sprzeciwu, po głosowaniu Przemysław Czarnek, minister edukacji, nie krył zadowolenia. "Dziękuję Państwu Posłom za uchwalenie ustawy i wzmocnienie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnym światopoglądem, odpolitycznienie szkoły i ochronę dzieci przed demoralizacją. Bardzo ważna decyzja" - napisał na Twitterze minister edukacji i nauki.  

 

 

Będzie kolejne głosowanie?

Okazuje się jednak, że posłowie Porozumienia twierdzą, że pomylili się podczas głosowania. Pomyłka ta nie miała jednak wpływu na wynik głosowania.

  

 

Popularne artykuły

WYKORZYSTAJ ten sposób!

Czym różnią się powidła od dżemu? A dżem od marmolady?

SMS-y Premium wróciły do Polski! Nie daj się OSZUKAĆ