Newsy

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

Dowiedz się, do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy. Wyjaśniamy, czy przechodzi na kolejny rok i czy może przepaść.

Urlop wypoczynkowy

Długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy danego pracownika, obejmuje on 20 lub 26 dni. Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z Kodeksem Pracy nie może się go zrzec, ani wymienić na ekwiwalent pieniężny (to jest możliwe jedynie w przypadku wygaśnięcia lub rozwiązywania stosunku pracy).

Czasem jednak zdarza się, że pracowni nie zdąży wykorzystać urlopu w całości. Czy w takim wypadku może przejść na następny rok? Wyjaśniamy, do kiedy należy się na niego udać i czy może przepaść.

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

Kiedy pracownik nie wykorzysta urlopu, wolne dni przechodzą na następny rok i stają się urlopem zaległym.

Zgodnie z art. 168. Kodeksu pracy, niewykorzystanego urlopu należy udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku. Uwaga, jeśli do tego czasu pracownik nie wykorzysta urlopu, nie przejdzie już automatycznie na następny rok.

Od tej reguły występują jednak pewne wyjątki! Pracownik może domagać się udzielenia zaległego urlopu w ciągu trzech lat. Taki urlop mu przysługuje, jeśli nie mógł wykorzystać dni wolnych, np. ze względu na chorobę.

Zaległy urlop to kara dla pracodawcy

Jeśli pracownik nie wybierze urlopu do 30 września, pracodawca może ponieść tego konsekwencje. Państwowa Inspekcja Pracy może uznać, że pracodawca naruszył prawa pracownika i nałożyć na niego karę finansową.

Nieudzielenie zaległego urlopu traktowane jest jako wykroczenie. Grozi za nie mandat w wysokości do nawet 30 tysięcy złotych.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy zaległy urlop bez jego zgody?

Z tego powodu zdarza się, że pracodawcy podejmują decyzję o wysłaniu pracownika na przymusowy urlop. Czy takie rozwiązanie jest legalne? Jak się okazuje, zdania w tej sprawie są podzielone.

Według Państwowej Inspekcji Pracy, zgoda pracownika nie jest konieczna. Natomiast zdaniem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza jest to możliwe tylko w okresie wypowiedzenia pracownika, a nie normalnego pozostawiania przez niego w stosunku pracy.

Popularne artykuły

Plastikowe akcesoria kuchenne. Naukowcy przed nimi ostrzegają!

Śliwkowa nutella – domowy sposób na ulubiony przysmak

Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego: Uhonorowanie Kluczowej Roli w Bezpieczeństwie Lotniczym