Zdrowie

Ubezpłodnienie- czy będzie legalne w Polsce?

Dobrowolne ubezpłodnienie jest dostępne w większości krajów, natomiast w Polsce jest uznawane za nielegalne. Posłowie Lewicy chcą, by zabieg wazektomii dla mężczyzn i podwiązania jajowodów dla kobiet został uznany za jedną z metod planowania rodziny i stał się legalny oraz dostępny dla wszystkich zainteresowanych w naszym kraju.

Wazektomia i podwiązanie jajowodów

Odwracalna utrata płodności na drodze trwałej antykoncepcji to wazektomia u mężczyzn lub podwiązanie jajowodów u kobiet.

Wazektomia polega na podwiązaniu nasieniowodów u mężczyzn, drogą ich przecięcia wraz z obszyciem, czy koagulacją końcówek. Zabieg ten uniemożliwia pojawienie się plemników w spermie, a jego skuteczność wynosi prawie 100%, bez negatywnego oddziaływania na erekcję czy ejakulację. 

Podwiązanie jajowodów u kobiet odbywa się metodą laparoskomi lub lapartomii. Jego celem jest zablokowanie drożności jajowodów, czyli powstrzymanie przemieszczania się komórki jajowej z jajników do macicy. W ten sposób uniemożliwia się plemnikom dostanie się do dojrzałej komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia.

Ubezpłodnienie a polskie prawo

Dobrowolne ubezpłodnienie jest dostępne w większości krajów. To metoda trwałej antykoncepcji dopuszczona przez Światową Organizację Zdrowia i dostępna zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jednak te zabiegi w Polsce powszechnie są uznawane za nielegalne.

Ubezpłodnienie- czy będzie legalne w Polsce?

Posłowie Lewicy złożyli Sejmu projekt ustawy legalizującej dobrowolne ubezpłodnienie. Chcą, aby było legalne w przypadku przeprowadzenia zabiegu lekarskiego przez lekarza za świadomą zgodą pacjenta. Przekonują, że „Polki i Polacy często chcą z tej metody korzystać i domagają się możliwości skorzystania z tej metody planowania rodziny".

Do Sejmu trafił wniosek Lewicy

Posłanka Wanda Nowicka poinformowała w mediach społecznościowych: „Złożyłam dziś do laski marszałkowskiej projekt ustawy ostatecznie legitymizującej metodę antykoncepcji, traktowanej w Polsce jak nielegalną - świadomej rezygnacji z własnej płodności, czyli dobrowolnego ubezpłodnienia.”

Lewica przekonuje: czas na zmiany

Posłowie przekonują, że czas na zmiany! Argumentują: „sterylizacja antykoncepcyjna czyli dobrowolne ubezpłodnienie, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, jest jedną z metod planowania rodziny, akceptowaną przez Światową Organizację Zdrowia i powszechnie dostępną na świecie”.

Dlatego zaproponowany przez nich projekt nowelizacji Kodeksu karnego przewiduje zmianę przepisu na nowy: "Nie popełnia przestępstwa lekarz, jeżeli pozbawienie płodności jest następstwem zabiegu lekarskiego za świadomą zgodą pacjenta."

Popularne artykuły

Wyjątkowa biżuteria dla Ciebie, Mamo

Gdy odwiedzasz chorą osobę...

16 maja czeka nas strajk kolejarzy? Stanąć może nawet 1,8 tys. pociągów!