Ta ustawa ma zastąpić stan wyjątkowy. Jakie zasady dla dziennikarzy na granicy?
Rząd przyjął już projekt ustawy, która ma zastąpić obecny stan wyjątkowy w miejscowościach graniczących z Białorusią. Jakie zasady wprowadzi tam nowa ustawa? Pierwszą i szczególnie ważną jest tak, która pozwala na obecność dziennikarzy, jednak tylko pod pewnymi warunkami.
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej
Jak informuje rząd, celem projektu nowelizacji tej ustawy jest wprowadzenie takich przepisów, które będą umożliwiać Straży Granicznej ochronę granic w wypadku ich zagrożenia. ''Poprawi się również bezpieczeństwo samych funkcjonariuszy SG, a w obszarze przygranicznym na specjalnych zasadach będą mogli pracować dziennikarze" – przekazała KPRM.
Ustawa ta ma wejść w życie zamiast obecnego stanu wyjątkowego, który kończy się już 30 listopada i zgodnie z prawem nie można go kolejny raz przedłużyć.
W komunikacie udostępnionym przez rząd czytamy, że na granicy polsko-białoruskiej wciąż dochodzi do presji migracyjnej.
"Jednocześnie nasilają się incydenty, także z użyciem broni, prowokowane przez służby białoruskie. Dlatego, aby zapewnić skuteczność działań Straży Granicznej, umożliwione zostanie wprowadzenie na czas określony zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy szczególnie narażonych na tego typu działania" – napisano w komunikacie rządowym.
Możliwa obecność dziennikarzy na granicy
Nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej da dziennikarzom możliwość przebywania w obszarach przygranicznych na specjalnych zasadach.
O tym, czy dziennikarze będą mogli pojawić się na danym obszarze będzie decydował komendant Straży Granicznej.
“Właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł także zezwolić na przebywanie na obszarze objętym zakazem innych osób – w szczególności dziennikarzy'' – czytamy w rządowym komunikacie.
Kto jeszcze będzie mógł przebywać w miejscach objętych nową ustawą?
Zakaz przebywania na danym obszarze będzie wystawiany na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. Rozporządzenie nie będzie to jednak dotyczyć między innymi:
-mieszkańców obszaru objętego zakazem przebywania,
-osób wykonujących pracę zarobkową na tym obszarze,
-uczniów,
-osób korzystających z przejść granicznych.