Duże zmiany w zwolnieniach lekarskich! Krótsze chorobowe od przyszłego roku
Pracownicy powinni przygotować się na nadchodzące zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i innych ustaw, które będą mieć spory wpływ na ich życie. Już od przyszłego roku bowiem w życie wejdą nowe przepisy dotyczące między innymi długości pobierania zasiłku chorobowego, zasad w L4 i innych.
Skrócony czas pobierania zasiłku chorobowego już od przyszłego roku
Od 2022 roku zmieni się maksymalny czas pobierania zasiłku chorobowego. Świadczenie po utracie pracy będzie można pobierać tylko przez 92 dni, a nie tak jak obecnie - przez 182 dni.
Warto jednak wiedzieć, że czas nie zmieni się czas niezdolności do pracy ze względu na ciążę lub gruźlicę. W tych przypadkach pozostanie on taki sam, czyli będzie wynosił 270 dni.
Zmiany w L4
Kolejną zmianą w przepisach będzie wydłużenie przerwy w L4. Pracownik będzie musiał wrócić do pracy na 60 dni, aby uzyskać prawo do kolejnej płatnej nieobecności w pracy, spowodowanej stanem zdrowia.
Zmiany są spowodowane nadużywaniem zwolnień lekarskich
Wprowadzane w przyszłym roku zmiany są, zdaniem rządzących, odpowiedzią na postulaty pracodawców, którzy mają problem z pracownikami nadużywającymi zwolnień lekarskich. Twierdzą, że pracownicy często biorą L4 z nieuzasadnionych powodów.
Dane szacunkowe Conperio Indeks za 2020 rok wskazywały 2,5-krotny przyrost nieuczciwych zwolnień względem analogicznego okresu w 2019 roku.
To nie koniec zmian w L4
Jedną z ciekawszych zmian w L4, tym razem na korzyść pracownika, ma być włączenie do listy chorób podlegających płatnemu chorobowemu wypalenia zawodowego.
Od 2022 lekarz będzie mógł wypisać zwolnienie z pracy ze względu na wypalenie zawodowe. Wszystko dzięki temu, że Światowa Organizacja Zdrowia wpisała wypalenie do klasyfikacji ICD-11.
Wypalenie zawodowe stało się poważnym problemem wśród pracowników. Już od kilku lat uważane jest ono za chorobę cywilizacyjną. Jakie są jej objawy?
- Obojętność kontakty ze współpracownikami i klientami.
- Zdystansowanie od obowiązków, obojętność na obowiązki.
- Brak energii i wyczerpanie psychiczne.
- Wyczerpanie emocjonalne i ciągłe zmęczenie