Choroba kociego pazura - czy podrapanie przez kota może być niebezpieczne?
Choroba kociego pazura może rozwinąć się wskutek zadrapania przez kota. Chociaż należy do łagodnych, to czasami jej przebieg może być naprawdę nieciekawy. Sprawdźmy czym się objawia i jak się ją leczy.
Przyczyna
Chorobę kociego pazura wywołują bakterie Gram-ujemne Bartonella henselae i Bartonella clarridgeiae przenoszone przez koty, rzadziej psy, króliki i wiewiórki. Statystki pokazują, że najczęściej nosicielami są zdrowe, młode koty. U człowieka rozwija się ona wskutek zadrapania lub ugryzienia zazwyczaj w ciągu tygodnia do ośmiu od incydentu.
Objawy
Objawami choroby kociego pazura są rozwijające się po incydencie zadrapania lub ugryzienia przez zwierzę:
- Grudki, pęcherzyki, a nawet owrzodzenia
- Powiększone węzły chłonne w najbliższej okolicy, najczęściej jednostronnie
- Zaczerwieniona skóra
- Tkliwość przy obmacywaniu
Pojawić może się także:
- Gorączka
- Ból gardła
- Ból głowy
- Ból pleców
- Ból podbrzusza
- Zmęczenie
- Powiększenie wątroby i śledziony
Diagnostyka
Rozpoznanie choroby kociego pazura zazwyczaj jest bardzo łatwe. Jednak w obliczu wątpliwości, z uwagi na to, że wiele chorób przebiega z powiększeniem węzłów chłonnych, może istnieć konieczność wykonania badań serologicznych i biopsji węzłów chłonnych. Badania wykonuje się u pacjentów, u których objawy utrzymują się dłużej niż kilka tygodni.
Leczenie
Zwykle nie ma potrzeby wdrażania leczenia, a objawy samoistnie mijają po około 10 dniach. Jeśli jednak dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych lub występuje kilka objawów na raz będziemy musieli skonsultować się z lekarzem. Ostrzejszy przebieg choroby będzie oznaczał konieczność podania antybiotyku. Azytromycyna to substancja, na którą wrażliwe są drobnoustroje wywołujące chorobę kociego pazura i najczęściej to leczenie tym antybiotykiem zostaje wdrażane.
Powikłania
Choroba zazwyczaj ma bardzo łagodny przebieg i nie wymaga nawet leczenia antybiotykami. Nie oznacza to jednak, ze zawsze tak jest i nie może mieć nieprzyjemnych następstw. Niebezpiecznym powikłaniem, wymagającym interwencji chirurgicznej jest przetoka pojawiająca się w okolicy powiększonego węzła chłonnego. Inne częste powikłania to:
- Zespół Parinauda – ziarniak spojówkowy
- Zapalenie siatkówki
- Zapalenie nerwu wzrokowego
- Zapalenie mózgu
- Zapalenie szpiku kostnego
- Zapalenie wsierdzia
- Małopłytkowość