Zdrowie

Drgająca dolna powieka - co oznacza? Nie lekceważ TYCH objawów

Szybkie, mimowolne, powtarzające się ruchy powiek, to tak zwana drgająca powieka. Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny i kiedy drganie powieki jest powodem do niepokoju.

Czy drganie powieki może być powodem do niepokoju?

U dorosłych osób drgająca powieka występuje dość często. Zazwyczaj nie uważamy jej za poważne schorzenie. Jednak czasem drganie powiek daje nam się we znaki i towarzyszy nawet przez kilka dni, zakłócając codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny i jak sobie z tym poradzić.

Jakie są przyczyny drgającej powieki?

Drgająca powieka to skurcze mięśnia okrężnego oka. Szybkie, mimowolne, powtarzające się ruchy powiek mogą wynikać z wielu różnych powodów:

  • Często za tę przypadłość odpowiada stres i zmęczenie, wynikające np. z niedoborów snu lub zbyt dużego wysiłku fizycznego.
  • Może być to objaw przedawkowania używek, takich jak kawa czy alkohol.
  • Przyczynami drgającej powieki może być także niedobór magnezu, a niekiedy również potasu, wapnia czy witaminy B1 w organizmie.
  • Czasem powodami drgania powieki są poważniejsze problemy okulistyczne. Mogą to być dolegliwości związane z podrażnieniem rogówki, spojówki, zespołem suchego oka, zapaleniem powiek czy jaskrą.
  • Może przyczyniać się do tego podrażnienie oczu lub ich zmęczenie, związane z wielogodzinną pracą przy komputerze, czy ich nadmiernym wysychaniem. Drgającej powiece może towarzyszyć zaczerwienienie, swędzenie, ból w okolicy oka i nietypowa wydzielina.

Jak postępować w przypadku drgającej powieki?

W zależności od tego, jaka jest przyczyna drgającej powieki, warto postępować w jeden z poniższych sposobów:

  • Jeśli drganie powieki wynika ze stresu, przyda się zmiana stylu życia: zwolnienie jego tempa. Mogą pomóc techniki relaksacyjne, joga, medytacja lub świadome oddychanie. Warto zażywać więcej odpoczynku i snu.
  • Zmiana diety pomoże, gdy przyczyną drgającej powieki jest niedobór mikroelementów. Wapń znajdziesz w nabiale, warzywach strączkowych, orzechach i ziarnach. Magnez w kakao, warzywach strączkowych, orzechach, zbożu i kaszy. Potas włączysz do diety z warzywami strączkowymi, brokułami, brukselką i suszonymi owocami. Witaminę B1 znajdziesz w zbożu, kaszy, makaronie, pieczywie i mięsie.
  • Warto przyjmować odpowiednie preparaty witaminowo- mineralne, które dostarczą Ci wszystkich niezbędnych składników.
  • Jeśli drganie powiek utrudnia codzienne funkcjonowanie i nie ustępuje od długiego czasu, lepiej skonsultować się z lekarzem: okulistą lub neurologiem.

Popularne artykuły

Co zrobić gdy ukąsi szerszeń?

150 odwołanych lotów z i do Polski (lista)

Jakie posiłki powinniśmy spożywać każdego dnia? Światowa Organizacja Zdrowia odpowiada!