Jakie posiłki powinniśmy spożywać każdego dnia? Światowa Organizacja Zdrowia odpowiada!
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w poniedziałek (17.07.2023 r.) opublikowała nowe wytyczne dotyczące wartości przyswajanych posiłków w ciągu dnia. Przedstawiamy, jakie posiłki powinniśmy spożywać codziennie.
Zalecenia WHO
Światowa Organizacja Zdrowia w poniedziałek (17.07.2023 r.) opublikowała informację dotyczące zaleceń przyswajanych wartości odżywczych zawartych w codziennej diecie.
Zalecenia mają na celu ograniczenie ryzyka przyrostu masy ciała oraz dieto zależnych chorób zakaźnych takich jak:
- Cukrzyca typu 2
- Choroby układu krążenia
- Niektóre rodzaje nowotworów
Zgodnie z wytycznymi WHO dorosły człowiek nie powinien spożywać więcej niż 30 % tłuszczów przypadających na dzienne zapotrzebowanie organizmu. Przykładowo, jeżeli dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej wynosi 2 tysiące kcal, to powinna ona przyswoić 66,7 grama tłuszczów.
Jak powinna wyglądać nasza dieta?
Oprócz ilości przyjmowanych pokarmów istotna jest jakość tłuszczów zawartych w pokarmie. WHO podkreśla, że:
"Tłuszcze spożywane przez wszystkich w wieku 2 lat i starszych powinny stanowić przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe" - Światowa Organizacja Zdrowia
Tego typu tłuszcze występują w:
- Olejach (rzepakowych, słonecznikowych, lnianych)
- Margarynach
- Tłustych rybach (makrela, łosoś, sardynki)
- Orzechach
Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby ograniczyć
wartość kaloryczną spożywanych nasyconych kwasów tłuszczowych. Występują one m.in:
- Maśle
- Olejach (kokosowym, palmowym)
- Jajkach
- Mięsie czerwonym
- Podrobach
Owoce i warzywa
Ważnym elementem naszej diety powinny być owoce i warzywa. Według zaleceń osoby powyżej 10 roku życia powinny jeść minimum 400 g warzyw i owoców każdego dnia. Są one cennym źródłem witamin, a także mikroelementów, które pozwalają uniknąć ewentualnych niedoborów.
Do najzdrowszych warzyw i owoców, które możemy jeść codziennie zaliczane są:
- Brokuły
- Szpinak
- Marchew
- Grejpfrut
- Winogrona
- Awokado
Eksperci podkreślają, że każdego dnia powinniśmy zwracać uwagę na to co znajduje się na naszym talerzu. Niestety raporty dotyczące zdrowia nie napawają optymizmem. Z danych wynika, że:
"Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn.” nfz.gov.pl