Cesarka na życzenie - jakie trzeba spełniać warunki?
Poród siłami natury czy przez cesarskie cięcie? Wiele przyszłych mam stoi przed tym dylematem. Dowiedz się, czy w Polsce można mieć cesarkę na życzenie? Jakie trzeba spełniać warunki, aby poród odbył się w ten sposób?
Cesarka na życzenie w Polsce
Podczas, gdy na Zachodzie kobiety mają możliwość wyboru, czy chcą urodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, w Polsce nie jest tak łatwo. W naszym kraju oficjalnie nie istnieje coś takiego, jak cesarka na życzenie.
Cesarskie cięcie wśród przyszłych mam cieszy się coraz większą popularnością. Jednak w szpitalach cały czas propagowane są porody siłami natury, a cesarskie cięcie wykonuje się jedynie, gdy istnieją wskazania lekarskie, związane ze zdrowiem matki lub dziecka.
Poród nie jest kaprysem, ani wyborem kobiety, a przyszła mama w ogóle nie ma wpływu na to, w jaki sposób urodziła swoje dziecko.
Na czym polega cesarskie cięcie?
Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na rozcięciu powłok brzusznych i macicy, celem wyjęcia dziecka z łona matki. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Większość lekarzy jednak odradza cesarskie cięcie, a zabieg wykonuje się jedynie, gdy poród siłami natury jest niemożliwy.
Jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia?
Przedstawiamy niektóre wskazania położnicze do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia
- nieprawidłowe ułożenie płodu,
- nieprawidłowe ułożenie główki dziecka,
- wielkość dziecka powyżej 4,5 kg,
- ciężki stan przedrzucawkowy,
- zaburzenia akcji serca płodu,
- poród przedwczesny,
- nieprawidłowy postęp porodu, słaba akcja skurczowa,
- wypadnięcie pępowiny,
- podejrzenie krwotoku wewnętrznego spowodowanego pęknięciem macicy,
- wypadnięcie pępowiny,
- odklejanie łożyska lub przodujące łożysko,
- wcześniejsze operacje macicy,
- patologie w obrębie miednicy i kanału rodnego,
Do pozostałych wskazań należą choroby matki, które poród naturalny mógłby pogłębić. W tym:
- choroby sercowo-naczyniowe,
- choroby płuc,
- patologie kręgosłupa,
- niewyrównana cukrzyca,
- opryszczka narządów płciowych,
- poważna wada wzroku matki,
- konflikt serologiczny,
- wskazania neurologiczne,
- wskazania psychiatryczne (tokofobia – lęk przed porodem).
Poród w prywatnym szpitalu
W Polsce funkcjonuje kilka prywatnych szpitali, w których przyjmuje się porody. Są to najczęściej porody przez cesarskie cięcie, jednak i w tym przypadku nie wystarczy "zapłacić" za zabieg, trzeba mieć również wskazanie do zabiegu cesarki. Kobiety, które boją się panicznie porodu naturalnego a nie mają innych przeciwskazań, mogą uzyskać po wizycie u psychologa zaświadczenie o tokofobi, które otwiera im możliwość przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia. Jak relacjonuje nam jedna z koleżanek z naszej redakcji, która miała okazje rodzić w prywatnym szpitalu we Wrocławiu przez cesarskie cięcie, aby zabieg się odbył przebieg ciąży musi być prawidłowy a kwalifikacja na poród następuje około 36 tygodnia.
Cesarskie cięcie czy poród siłami natury?
Coraz więcej kobiet w Polsce chce rodzić przez cesarskie cięcie. Budzi to wiele kontrowersji zarówno wśród lekarzy jak i mam, które zdecydowały się na poród siłami natury. Powinniśmy zadać sobie pytanie, czy mamy prawo porównywać porody? Czy możemy krytykować i oceniać indywidualny wybór każdej kobiety? Jak na razie decyzję o sposobie rozwiązania ciąży i tak podejmuje lekarz.