Zdrowie

Jak radzić sobie z przygnębieniem?

Trwająca pandemia koronawirusa sprawia, że wiele osób odczuwa przygnębienie, smutek i lęk.  Obawa o utratę zdrowia, pracy i strach przed przyszłością, sprawiają, że mnóstwo osób zmaga się z trudnymi emocjami. Poznaj sposoby, aby poradzić sobie z przygnębieniem.

Wpływ pandemii COVID-19 na psychikę

W związku z pandemią koronawirusa, sytuacja życiowa wielu osób jest bardzo ciężka. Mnóstwo ludzi zmaga się psychicznymi obciążeniami. Przedłużająca się izolacja, samotność, utrata pracy, lęk przed zachorowaniem, obawa o zdrowie swoje i najbliższych. To wszystko może wywoływać wiele problemów.

Negatywne emocje narastają

Utraciliśmy poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Pojawia się niepewność, strach przed przyszłością i poczucie zagrożenia. To wszystko sprawia, że przestajemy sobie radzić, a negatywne emocje narastają. Jesteśmy smutni i przygnębieni, mamy obniżony nastrój. W zimie możemy odczuwać objawy sezonowej depresji, które charakteryzują się przewlekłym zmęczeniem i osłabieniem, rozdrażnieniem, problemami ze snem i koncentracją.

Jak radzić sobie z przygnębieniem?

W walce ze smutkiem i przygnębieniem warto zastosować kilka strategii. Pomogą one uporać się z negatywnymi emocjami.

Wyraź siebie

Nie duś w sobie emocji. Tłumienie ich i wypieranie, nie pomoże Ci się z nimi uporać. Jeśli czujesz się przygnębiony, smutny, a Twój nastrój jest obniżony, przede wszystkim przyznaj to sama przed sobą. Akceptacja to pierwszy krok.

Zapisuj swoje uczucia

Zacznij prowadzić dziennik, w którym codziennie będziesz zapisywać swoje uczucia. Przelewanie emocji na papier, pozwoli Ci się od nich uwolnić i oczyścić umysł.

Poszukaj wsparcia

Dużą rolę w walce z negatywnymi emocjami odgrywa wsparcie najbliższych, rodziny i przyjaciół. W razie uciążliwych objawów, warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty.

Złap promienie słoneczne

Nasze przygnębienie w zimie, może mieć związek z depresją sezonową, wywołaną niewystarczającą ilością światła słonecznego. Codziennie postaraj się spędzić na dworze 20-30 minut i złapać promienie słoneczne. Jeśli to niemożliwe, skorzystaj z fototerapii, zabiegu naświetlania ciała za pomocą promieni podczerwonych lub nadfioletowych. 

Bierz witaminy

Ważna jest odpowiednia suplementacja, przyjmowanie witamin, zwłaszcza witaminy D. Utrzymuj zrównoważoną i zbilansowaną dietę, bogatą w świeże owoce i warzywa, chude mięso, ryby, nabiał, ziarna, orzechy i rośliny strączkowe.

Bądź aktywna

Aktywność fizyczna sprawia, że w ciele wytwarzają się hormony szczęścia, endorfiny. W walce z przygnębieniem pomoże Ci regularny ruch i aktywność fizyczna, częste wychodzenie na świeże powietrze, spacery, jazda na rowerze lub bieganie.

 

Popularne artykuły

Dlaczego NIE WARTO jeść POPCORNU "DO MIKROFALÓWKI"?

Czym faszerować jajka? Najpopularniejsze farsze do jajek

20 najważniejszych zmian w prawie od kwietnia 2023!