Kiedy musimy założyć rękawiczki jednorazowe? 10 najważniejszych czynności
Stosowanie jednorazowych rękawiczek do tej pory kojarzone było z gastronomią lub służbą zdrowia. W domach jedynie okazjonalnie sięgaliśmy po tę ochronę dłoni. W tej chwili zdecydowanie częściej ich używamy. Oto 10 sytuacji, w których naprawdę się przydadzą.
Na samym początku warto zwrócić uwagę na to, że do wyboru mamy aż 4 rodzaje rękawic jednorazowych. Wybór odpowiednich rękawic jest kluczowy, aby skutecznie chronić się przed drobnoustrojami. Są to rękawiczki:
- Lateksowe - robione z kauczuku, najczęściej wywołują uczulenia
- Nitrylowe - robione z syntetycznego kauczuku, nie wywołuj uczuleń, są jednak mało trwałe
- Winylowe - robione z PCV, rzadko uczulają, są wytrzymałe, jednak mało elastyczne
- Foliowe -robione z foli, rzadko uczulają, nie są wytrzymałe, ani elastyczne. Sprawdzają się jedynie w gastronomi, fryzjerstwie i kosmetyce.
1. Do wycierania kurzu
W trakcie sprzątanie, nieświadomie dotykamy twarzy nawet 25 razy w ciągu godziny. Jeśli wokół nosa lata nam kurz, robimy to tym częściej, Aby nie przenosić roztoczy w okolice twarzy, warto założyć rękawiczki.
2. Do mycia naczyń
Zazwyczaj po umyciu naczyń nie myjemy już rąk, bo przecież swoje odmokły w trakcie tego zajęcia. W ten sposób przenosimy drobnoustroje z brudnych naczyń po domu.
3. Do porządków w toalecie
Podczas sprzątania w łazience rękawiczki jednorazowe są absolutnie niezbędne. Dzięki nim nie narazimy się nie tylko na działanie szkodliwych drobnoustrojów, ale także agresywnych środków czyszczących.
4. Do krojenia mięsa
Na surowym mięsie gości się cała masa drobnoustrojów, dlatego podczas jego wyjmowania i krojenia warto wyposażyć się w rękawiczki.
5. Do opieki nad osobą chorą
Jeśli opiekujemy się osobą starszą, do tego przewlekle chorą powinniśmy mieć pod ręką zapas rękawiczek jednorazowych. Przydadzą się podczas robienia zastrzyków, kąpieli, przebierania, smarowania zmian skórnych, zmienia pieluchy i karmienia.
6. Do obierania warzyw
Niektóre warzywa takie jak np. ziemniaki czy marchewka, nie są myte przed obieraniem. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie warto założyć rękawiczki podczas kontaktu z brudnymi jeszcze warzywami.
7. Do zmiany pieluszki
Zazwyczaj nie ma potrzeby zakładania jednorazowych rękawiczek podczas zmiany pieluszki. Wyjątkową sytuacją jest nasze przeziębienie lub zmiany okołopieluszkowe (podrażnienie, stan zapalny, odparzenia) u maluszka.
8. Do opatrywania ran
Rękawiczki jednorazowe są niezbędne do opatrywania ran. Chronią nas przede wszystkim przed kontaktem z krwią innej osoby.
9. Do sprzątania przy zwierzakach
Jednorazowe rękawiczki są niezbędne przy zmienianiu kociej kuwety, warto także sięgnąć po nie podczas zmiany terrarium mniejszych zwierzaków, mycia misek czy zabawek.
10. Do zabiegów kosmetycznych
Rękawiczki jednorazowe przydadzą nam się także podczas domowych zabiegów fryzjerskich i kosmetycznych. Jedne substancje mogą podrażnić naszą skórę, inne skutecznie ją pobrudzić.
Ważne!
Pamiętajmy, że, pomimo iż rękawiczki jednorazowe chronią nas przed ryzykiem zakażenia, jednak nie zastępują higieny rąk. Ich noszenie nie może być także podstawą do lekceważącego podchodzenia do zasad higieny i bezpieczeństwa.