Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Jest aż 509 placówek
Od stycznia przyszłego roku, czyli już za kilka tygodni, mają rozpocząć się szczepienia na COVID-19 w Polsce. Pojawia się więc wiele pytań. Kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić? Czy szczepienia będą płatne? Do jakich miejsc trzeba będzie zgłosić się na szczepienie?
Trzy fazy szczepień
Rząd zaplanował trzy fazy szczepień oraz wstępną fazę “0”. Na etapie “0” mają zostać zaszczepieni pracownicy placówek medycznych, zarówno personel medyczny jak i niemedyczny (np. pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych).
W trakcie “Etapu 1” zaszczepieni zostaną wszyscy chętni, którzy pracują w MOPS-ach, DPS-ach, mieszkańcy domów opieki, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe i wojska obrony terytorialnej.
Na “Etapie 2” do szczepień mogą zgłosić się osoby pracujące w sektorze edukacji, transportu publicznego, urzędnicy, pozostała część zatrudnionych w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz osoby z chorobami przewlekłymi potwierdzonymi skierowaniem.
Lista chorób przewlekłych:
⦁ nowotwory,
⦁ choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, choroby naczyń mózgowych /udar mózgu),
⦁ cukrzyca,
⦁ otyłość,
⦁ osteoporoza,
⦁ padaczka,
⦁ przewlekłe choroby nerek
⦁ choroby układu oddechowego (astma, POChP/przewlekła obturacyjna choroba płuc),
⦁ zakażenie wirusem HIV/AIDS,
⦁ choroby autoimmunologiczne (choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, autoimmunologiczne metaplastyczne zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba Addisona, cukrzyca typu 1, miastenia, pęcherzyca zwykła, stwardnienie rozsiane, bielactwo, zespół Goodpasture’a, pierwotna marskość żółciowa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół Sjogrena, zapalenie skórno-mięśniowe, twardzina układowa (sklerodermia), łuszczyca, choroba Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń układowy rumieniowaty).
“Etap 3” obejmuje szczepienie wszystkich chętnych powyżej 18. roku życia, poza kobietami w ciąży, alergikami i osobami, które mają wysoką gorączkę.
SZCZEPIENIA BĘDĄ BEZPŁATNE I NIEOBOWIĄZKOWE
Gdzie będą odbywać się szczepienia?
Jak na razie przygotowanych jest 509 placówek w całej Polsce. Początkowo będą się w nich odbywać szczepienia pracowników sektora medycznego (faza “0”). Szczepienia będa przeprowadzane w szpitalach należących do sieci PZS (szpitale węzłowe), które znajdują się w każdym województwie. Jednak niektóre szpitale spoza sieci PZD zdecydowały się samodzielnie zaszczepić swój personel medyczny.
Pełną listę placówek wykonujących szczepienia na COVID-19 znajdziesz TUTAJ w zkładce "Szpitale węzłowe".