To najzdrowszy napój na świecie! Poznaj przepis na kombuche
Kombucha to musujący, słodko-kwaśny napój , przygotowywany dzięki obecności grzyba herbacianego. Poznaj właściwości kombuchy i dowiedz się, dlaczego jest nazywana najzdrowszym napojem na świecie. Wypróbuj przepis na przygotowanie tego niezwykłego napoju!
Co to jest kombucha?
Kombucha (kombucza), inaczej grzyb herbaciany lub grzybek japoński, to zbiór różnego rodzaju mikroorganizmów, głównie bakterii i drożdży. Ma on wygląd białego lub jasnopomarańczowego, galaretowatego kożuszka. Na jego bazie przygotowuje się musujący, słodko-kwaśny napój.
Z czego składa się napój kombucha?
Napój kombucha jest bardzo prosty w przygotowaniu i składa się zaledwie z trzech składników: herbaty, cukru i grzybka herbacianego. W wyniku procesu fermentacji zawiera wiele kwasów organicznych (octowy, glukonowy, glukuronowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy, szczawiowy), mnóstwo witamin z grupy B, witaminę C oraz aminokwasy, białka i składniki mineralne (cynk, magnez, wapń, żelazo).
Jakie właściwości ma kombucha?
Kombucha uznawana jest za jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Jej zwolennicy traktują ją jako eliksir na wszystkie dolegliwości. Nie wszystko to jest potwierdzone naukowo. Jednak jest pewne, że kombucha ma silne właściwości detoksujące i odtruwające. Pozytywnie wpływa na florę jelitową i poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, przyspiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie. Wzmacnia odporność, niweluje zmęczenie. Obniża cholesterol, zmniejsza nadciśnienie tętnicze, wspiera pracę nerek, wątroby i pęcherza. Działa antyoksydacyjnie i podnosi poziom energii.
Poznaj przepis na napój kombucha
Składniki:
- Czarna herbata
- Cukier
- Grzybek herbaciany
Przygotowanie:
Jeśli przygotowujesz kombuche po raz pierwszy, musisz zaopatrzyć się w grzyba herbacianego. Kupisz go w sklepie internetowym za około 15- 20 złotych. Aby przygotować napój kombucha, najpierw zaparz herbatę. Napój musi być intensywny: jedną torebkę herbaty zalej litrem wody. Następnie dodaj 1/3 szklanki białego cukru i wystudź napój do temperatury poniżej 25 C. Jeśli będzie cieplejszy to zniszczy właściwości grzyba. Następnie dodaj grzybka do napoju.
Pamiętaj, że kombuchę należy przygotować w szklanym lub ceramicznym naczyniu. Naczynie szczelnie zamknij i odstaw w zacienione miejsce o temperaturze pokojowej. Po 8 dniach fermentacji powstanie musujący, słodko-kwaśny napój, który jest gotowy do picia!
Skutki niepożądane
Uwaga, picie napoju z kombuchy w nadmiarze może szkodzić zdrowiu. U osób, które każdego dnia piły więcej niż 120 ml napoju z kombuchy, pojawiły się nudności, wymioty, bóle głowy, reakcje alergiczne, a nawet uszkodzenia wątroby. Lekarze odradzają picie napoju z kombuchy w nadmiernych ilościach, przez dłuższy czas.