Matura i egzamin ósmoklasisty. Będą łatwiejsze?
Sytuacja związana z koronawirusem na całym świecie spowodowała, że uczniowie m.in. w Polsce od wielu miesięcy uczestniczą w lekcjach zdalnych. Na samym początku sprawiało to wiele problemów zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Po nadejściu drugiej fali pandemii jest nieco lepiej, jednak e-lekcje nie dorównują tym stacjonarnym z wielu powodów. Pojawił się więc pomysł, aby obniżyć wymagania na przyszłorocznej maturze i egzaminie ósmoklasisty.
Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty
Na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiła się w piątek informacja o zmianach, jakie zostaną wprowadzone na egzaminach ósmoklasisty i wymaganiach na maturze oraz zmianach wprowadzonych do arkuszy maturalnych.
Z informacji wynika, że z powodu koronawirusa i konieczności odbywania lekcji zdalnych, w 2021 egzaminy będą wyjątkowo przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak było do tej pory na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
Zawężony zakres wymagań według Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika z przeanalizowania wyników egzaminów z zeszłego roku oraz sytuacji związanej z koronawirusem.
Zwołano również zespół ekspertów, który zadaniem będzie opracowanie nowych wymagań egzaminacyjnych dla poszczególnych przedmiotów z uwzględnieniem analizy dotychczasowych wymagań. Oznacza to, że niektóre przedmioty po przeanalizowaniu mogą nawet zmienić swoją podstawę programową na stałe.
Zmiany w egzaminach maturalnych
W przedmiotach obowiązkowych na maturze:
--zmniejszona będzie ilość zadań (o 5 pkt.) w arkuszu podstawowym,
--zmniejszenie ilości zadań w arkuszu otwartym i,
--w przypadku języka polskiego, możliwość odwołania się do dowolnej obowiązkowej lektury w wypracowaniu (brak wskazania konkretnej lektury).
Co więcej, obniżenie wymagań nie wpłynie na skrócenie czasu trwania egzaminu.
"W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne, chcemy pokazać, na czym te zmiany będą polegały. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów" - informuje resort edukacji.