Jak przebiega łagodny COVID 19?
Koronawirus to choroba górnych dróg oddechowych o rożnym nasileniu i objawach. Jego główne symptomy to wysoka gorączka, kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku. Choć 80% zakażonych przechodzi go niemal bezobjawowo, to jest szczególnie groźny dla osób starszych, cierpiących na przewlekle choroby. Dowiedz się, jak wygląda łagodny przebieg koronawirusa i jakie ryzyko się z nim wiąże.
Koronawirus w Polsce
Epidemia koronawirusa na świecie i w Polsce nie zwalnia. W ostatnich tygodniach, odnotowano rekordy zachorowań, a służba zdrowia przestaje być wydolna: coraz więcej jest zajętych szpitalnych łóżek i respiratorów. Do tej pory w naszym kraju zachorowało już 619 tysięcy osób, a zmarło prawie 9 tysięcy zakażonych. Na epidemię COVID-19, dodatkowo nałożył się sezon jesiennych zachorowań na przeziębienie i grypę, przez co sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna.
Koronawirus- objawy
Koronawirus to choroba górnych dróg oddechowych, która u większości osób wywołuje objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Na zachorowanie i ciężki przebieg koronawirusa szczególnie narażone są osoby starsze, po 60. roku życia i te z przewlekłymi, współistniejącymi chorobami. Główne objawy koronawirusa to wysoka gorączka, powyżej 38C, suchy kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku, ból głowy, gardła i silne zmęczenie. Rzadziej pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego (jak biegunka), zmiany skórne (wysypka, pokrzywka, covidowe palce).
Przebieg koronawirusa
Koronawirus to choroba o nietypowym przebiegu. Ponad 80% osób zakażonych SARS-CoV-2 przechodzi chorobę bezobjawowo lub ma łagodne objawy, przypominające inne choroby górnych dróg oddechowych. 1 na 5 chorych osób ma ciężką postać choroby, w tym trudności z oddychaniem, i wymaga opieki szpitalnej. U niektórych osób COVID-19 przyjmuje ostrą lub krytyczną postać. Prowadzi do trwałych zmian w płucach, ostrej niewydolności wielonarządowej, wstrząsu septycznego, a nawet śmierci.
Jak przebiega łagodny COVID 19?
Łagodny przebieg zakażenia koronawirusem oznacza, że objawy mają niewielkie nasilenie, przypominające przeziębienie lub niemal wcale nie występują. Gdy pojawia się gorączka nie jest wysoka i łatwo można ją obniżyć. Mogą pojawiać delikatne bóle głowy, ogólne osłabienie i zmęczenie.
Wysokie ryzyko dla innych
Osoby, które przechodzą koronawirusa w łagodny sposób, stwarzają największe ryzyko dla pozostałych. Ze względu na to, że objawy nie przypominają charakterystycznego przebiegu choroby, często są bagatelizowane, a chorzy nie są diagnozowani. Nie zdają sobie sprawy z ryzyka i nie zgłaszają się do stacji sanitarno-epidemiologicznych, przez co wychodzą z domu, spotykają się z innymi, nieświadomie ich zarażają i rozprzestrzeniają COVID-19. Jedynym sposobem na potwierdzenie zakażenia koronawirusem jest wykonanie testu.